Taniec 5 Rytmów – poznaj siebie!

Taniec 5 Rytmów – poznaj siebie!

W każdym człowieku drzemie energia hamowana przez ego. A co gdyby ją uwolnić i dać się ponieść z rytmem? Właśnie na to pozwala forma dynamicznej medytacji, jaką jest Taniec 5Rytmów. Dowiedz się, na czym polega, skąd się wziął i dlaczego warto go spróbować.

Taniec 5 Rytmów – skąd się wziął?

W latach 70. w Nowym Jorku pewna profesjonalna tancerka zainteresowała się szamanizmem. Poszukiwała sposobu na wyciszenie umysłu, pojednanie się ze swoją duszą i uwolnienie ciała. Nazywała się Gabrielle Roth, a efektem jej poszukiwań stała się książka pod tytułem „Uwolnij ciało, ucieleśnij duszę”. Opisana była w niej teoria 5 rytmów, która czerpie ze wschodniej filozofii i mistycyzmu. Fundamentalnym założeniem jest to, że w każdym człowieku płynie energia, którą można uwolnić, poczuć i zrozumieć za pomocą swobodnego tańca.

5 Rytmów w każdym ciele

Według Roth, człowiek jest energią, falami, wzorami i rytmami. W każdym drzemią wibracje, które pozwalają połączyć się z esencją swojego bytu. Na energetyczną falę składa się 5 rytmów, z których każdy utożsamia inną emocję i ruch. Są to stany bycia, które w poprawnej sekwencji są drogą prowadzącą do prawdziwego, instynktownego, dzikiego Ja.

  1. Flowing – energia kobieca

To sztuka bycia płynnym w swoim ciele. Polega na wysłuchiwaniu i spełnianiu swoich potrzeb, podążaniu za swoją energią. Flowing otwiera drogi do świata wewnętrznego i zewnętrznego. Połączenie z tą energią polega na zaufaniu swojemu ciału i podążaniu za swoimi krokami, które prowadzą dokładnie tam, gdzie powinno się znaleźć. 

  1. Staccato – energia męska

To bycie prekursorem, odkrywcą i siłą. Pozwala na połączenie z otaczającym światem i otwiera drogę do serca. Energia ta wyzwala wewnętrznego wojownika, który walczy o prawdę i o tych, których kocha. Fizyczne ucieleśnienie Staccato to zdecydowane ruchy, stawianie granic i szczera ekspresja serca.

  1. Chaos – odpuszczenie kontroli

Chaos pozwala się uwolnić, rozluźnić głowę, kręgosłup, biodra oraz stopy i poruszać się szybciej od własnych myśli. Wyzwala smutek i łączy byt z umysłem, wprowadzając w stan głębokiej wiedzy i zrozumienia. Jest połączeniem męskiej i kobiecej energii, uwalnia przekonań o własnej tożsamości i oczekiwań wobec siebie samego. To doświadczenie absolutnej wolności, kreatywności i intuicji. To kulminacyjny moment praktyki, w którym ciało przeżywa katharsis poprzez niekontrolowane, chaotyczne ruchy.

  1. Liryka – taniec duszy

To narodzenie na nowo z Chaosu. Polega na odnalezieniu w sobie lekkości, wyłamaniu się z destrukcyjnych nawyków i poddaniu się najgłębszej części siebie, czyli duszy. Liryka łączy byt z niekończącymi się cyklami czasu i z człowieczeństwem. To stan, w którym można wyrazić swoim ciałem którykolwiek z rytmów lub ich dowolne połączenie. 

  1. Stillness – cisza

To rytm, który prowadzi do spokoju poprzez nieustanną zmianę. Fizycznie polega na powolnych ruchach, łączących w sobie przeszłość, przyszłość i teraźniejszość, męskie i kobiece pierwiastki. Pozwala przekuć doświadczenie ruchu w czystą mądrość, co sprowadza się do medytacji w pozycji siedzącej. W oddechu łączą się wszystkie rytmy, a ich harmonia pozwala na spokój . Zakończenie praktyki to sztuka połączenia się z najwyższą formą swojego Ja. 

Taniec 5 Rytmów – korzyści

Taniec 5Rytmów to podróż w głąb siebie, odnalezienie swoich intuicji, esencji swojej duszy i źródła inspiracji. Pozwala osiągnąć nieograniczony potencjał i uwolnić umysł. Umożliwia bycie bardziej elastycznym zarówno w ciele, jak i w życiu. Ponadto, jest to doskonała forma aktywności fizycznej, którą mogą praktykować osoby w każdym wieku. Warto chociaż raz wypróbować dynamiczną formę medytacji, żeby poznać siebie jeszcze lepiej. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.