Co to jest mandala?

Co to jest mandala?

Mandala to jeden z popularnych orientalnych wzorów, który coraz częściej zobaczyć można zarówno w formie printów na ubraniach, jak i tatuaży. Dowiedz się, czym właściwie jest mandala, skąd pochodzi, a także jakie jest jej znacznie. 

Mandala – co to jest?

Mandala jest motywem artystycznym na planie koła. Wywodzi się z buddyzmu tantrycznego. Pierwsze mandale tworzone były w Indiach, później przeniosły się one do Tybetu. W religii buddyjskiej ma bardzo duże znacznie – jej tworzenie, a następnie niszczenie jest rodzajem medytacji. Dąży się w niej do transformacji. 

Mandala – znaczenie

Mandala to rysunek, w którym łączą się dwa kształty – koło i kwadrat. Ich dobór nie jest przypadkowy – koło jest symbolem nieba, nieskończoności i wszystkiego, co zewnętrzne, a kwadrat symbolizuje wnętrze. Kształty te łączy zawsze punkt centralny. Całość jest harmonijna i często również symetryczna. Mandala jest graficznym przedstawieniem otaczającego chaosu, który przybrał formę bardziej uporządkowaną. Sam proces tworzenia i niszczenia tego typu dzieła symbolizuje życie i śmierć. Głównym celem medytacji z użyciem mandali jest uświadamianie, że wszystko przemija. Mandala jest zatem symbolem życia. 

Mandala – znaczenie kolorów

W tworzeniu mandali bardzo duże znaczenie mają użyte kolory, które posiadają zarówno pozytywną, jak i negatywną symbolikę. Poniżej znaczenie kilku z nich:

  • czerwony – kolor czerwony jest silnie związany z energią i miłością; może również wyrażać nienawiść i gniew,
  • żółty – kolor pogody ducha, radości, optymizmu i rozbudzonej wyobraźni; w negatywnym znaczeniu wyrażać może zazdrość, 
  • zielony – w pozytywnym znaczeniu kolor zielony to równowaga emocjonalna, nadzieja i ambicja; negatywnym – żądza władzy, nieszczerość, 
  • niebieski – przewaga koloru niebieskiego w mandali wskazywać może na pewność siebie, równowagę, wycieszenie czy spokój; w negatywnym aspekcie niebieski to chłód, niechęć oraz pustka, 
  • biały – w pozytywnym znaczeniu jest to czystość, doskonałość i niewinność; w negatywnym – chorobliwy perfekcjonizm i wyniosłość. 

Mandala w kulturze zachodniej 

Mandala w kulturze zachodniej nie ma wymiaru religijnego. Najczęściej kojarzona jest z relaksującymi kolorowankami dla dorosłych, które rozwijają wyobraźnię i polepszają koncentrację. Malowanie bądź kolorowanie tego typu motywów skutecznie wycisza, relaksuje i odpręża. Przez wiele osób mandala traktowana jest jako sposób na wyrażanie myśli. Poniekąd tworzenie mandali bądź jej kolorowanie jest sposobem medytacji i formą terapii. Tego typu kreatywna praca jest doskonała zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Pozwala oderwać się od problemów i wciąż pojawiających się myśli, a do tego rozwija zdolności manualne i łagodzi napięcia. Polecana wszystkim osobom, które borykają się ze stresem, a także agresją.

Jak zrobić mandalę?

Do tworzenia mandali warto się odpowiednio przygotować. Biorąc pod uwagę aspekt relaksacyjny, atmosfera wokół powinna sprzyjać wyciszeniu. Dobrym pomysłem będzie zatem zadbanie o relaksacyjną muzykę, przyjemny zapach kadzideł bądź olejków eterycznych, a także ciepłe światło świec. Aby w pełni oddać się procesowi twórczemu warto również zrezygnować na ten czas z rozpraszaczy, takich jak radio, telewizor i telefon komórkowy. Przygotuj niezbędne akcesoria, jeśli zamierzasz samodzielnie narysować mandalę bądź sięgnij po gotowe wzory, których pełno w Internecie. Zrelaksuj się i ciesz chwilą! 

Jak narysować mandalę?

Mandala jest rysunkiem na planie koła, więc niezbędnym akcesorium do jej narysowania może okazać się cyrkiel. Każdy rysunek zacząć należy od narysowania małego okręgu, który stanowić będzie centralny punkt mandali. Następnie za pomocą cyrkla można narysować kolejne okręgi, w których zawiera się centrum i zaznaczyć wspólna średnicę. Kolejnym etapem jest podzielenie okręgu na kilka części – najlepiej co 20 stopni. Ostatnim – symetryczne wypełnianie poszczególnych części wymyślonymi przez siebie wzorami. Czym malować mandale? Cienkopisami, kolorowymi mazakami, farbami oraz kredkami. Eksperymentuj!

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.