Co to jest sutasz?

Co to jest sutasz?

Sutasz jest techniką tworzenia biżuterii. Cechą charakterystyczną małych dzieł sztuki są fantazyjne esy floresy i wykorzystanie kamieni. Poznaj technikę sutasz, dowiedz się, na czym polega i sprawdź, czy jest to coś dla Ciebie. 

Czym jest sutasz?

Sutasz to najczęściej określenie na konkretny rodzaj biżuterii. W rzeczywistości sutasz oznacza haft sutaszowy, który służy do wytwarzania różnego rodzaju ozdób i biżuterii. Do tworzenia tych małych dzieł sztuki potrzebne są specjalne paski z wiskozy zwane sutaszami, które mają zazwyczaj od 2,5mm do 5mm szerokości. Niezbędnymi elementami są również nici jubilerskie, a także kamienie – sztuczne bądź naturalne. Sztuka sutasz to połączenie precyzji z umiejętnym dobieraniem kolorów i kamieni.

Nazwa sutasz pochodzi od francuskiego słowa soutache, czyli szamerunek – określenie na specjalny rodzaj munduru wojskowego, który tworzony był właśnie ze sznurków. Sutasz można także zestawić ze słowem sujtas pochodzenia węgierskiego, które oznacza plecionkę. 

Technika wytwarzania biżuterii z ozdobnych pasków znana była już w starożytnych Chinach. Jednak początkowo nie zyskała ona wystarczającego zainteresowania i została zapomniana. Obecnie przeżywa swój renesans. Ozdoby sutasz są jednymi z najbardziej pożądanych. Są niezwykle oryginalne, unikatowe i efektowne. Doskonale komponują się zarówno z orientalnym, jak i bardziej klasycznych stylem. Ze względu na to, że bardzo często w biżuterii sutasz wykorzystuje się kamienie naturalne, to ozdoby tego typu zyskały miano wyrobów luksusowych.

Biżuteria sutasz – jak zrobić?

Technika plecenia ozdób sutaszowych nie należy do najprostszych. Początki bywają bardzo trudne ze względu na wymaganą precyzję. Najlepiej zatem udać się na zorganizowany kurs, by poznać prawidłową technikę. W sieci istnieje również bardzo dużo filmików instruktażowych, które przybliżą nieco zasady tworzenia tego rodzaju ozdób i biżuterii. 

Haft sutaszowy to niezwykle efektowna, ale trudna sztuka. Wymaga dużo precyzji oraz dokładności zarówno w dobieraniu poszczególnych elementów, jak i ich obszywaniu. Wykorzystane w tym celu nici nie mogą być ani za mocno, ani za lekko naciągnięte. Wszystko po to, by biżuteria nie straciła pożądanego kształtu. Niewłaściwie naciągnięte sznurki falują i nie ładnie układają się wokół kamieni.

Biżuteria sutasz – gdzie ją kupić?

Ozdoby tworzone w technice sutasz zyskały popularność dzięki współczesnej projektantce Dori Csengeri. Jest to absolwentka Akademii Mody Shenkar w Tel Awiwie. Początkowo zajmowała się projektowaniem tkanin, obecnie zajmuje się tworzeniem wyjątkowej biżuterii, która jest znana i ceniona na całym świecie. Tworzone przez nią ozdoby są wyjątkowe ze względu na użyte materiały, precyzję, a także drogocenne kamienie. Chcąc kupić biżuterię z jej kolekcji trzeba być jednak przygotowanym na dość duży wydatek…

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.