Tai Chi – co to jest?

Tai Chi – co to jest?

Tai Chi to jeden z wielu chińskich systemów ćwiczeń, które budzą zainteresowanie na Zachodzie. Według tradycji ma ono zapewniać wiele korzyści związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym oraz dobrobytem duchowym. Na czym dokładnie polega ta praktyka i jak włączyć ją w swoje życie? Czytaj dalej, aby poznać tajniki Tai Chi i korzyści, jakie z niego płyną.

Co to jest Tai Chi?

Tai Chi to wywodząca się z Chin sztuka walki, której tradycja sięga wiele wieków wstecz. Klasycznie określa się ją jako starą chińską sztukę poruszania się. Opiera się ona na powolnych, precyzyjnych ruchach. Praktyka ta łączy w sobie ćwiczenia fizyczne z technikami medytacyjnymi, wymaga więc zaangażowania oddechu i świadomości. Filozofia Tai Chi zakłada kultywowanie energii z wewnątrz, zwanej Qi. Jej celem jest koordynacja pomiędzy umysłem a ciałem, zgodnie z tradycyjną chińską nauką. Obecnie Tai Chi jest popularne jako interesująca forma rekreacji ruchowej. Ze względu na powolne i łagodne ruchy, może być ono uprawiane przez osoby o różnej sprawności fizycznej i w każdym wieku.

Tai Chi – co to znaczy?

Pełna nazwa sztuki Tai Chi to Tai Chi Chuan, zapisywane także jako Taijiquan. Jest to połączenie dwóch chińskich słów:

  • Taiji – w dosłownym tłumaczeniu: wielka ostateczność; w filozofii Ying Yang termin ten opisuje świat,
  • Quan – dosłownie oznacza pięść. W Chinach tego słowa używa się jako określenie stylu walki. 

Taijiquan oznacza zatem styl walki zgodny z filozofią Ying Yang lub pięść wielkiej ostateczności. Spotkać można się także z określeniem „chiński boks cieni”, które opisuje jak wygląda obserwowany z boku adept Tai Chi. 

Tai Chi – co daje?

Tai Chi jest w tradycyjnej medycynie chińskiej sposobem na wzmocnienie energii życiowej Qi i usprawnienie jej przepływu. Pomaga w utrzymaniu równowagi na poziomie fizycznym, a także psychicznym i duchowym. Obecnie zaleca się go praktykować osobom zmagającym się bólami kręgosłupa, reumatyzmem, artretyzmem i problemami z krążeniem. Regularne ćwiczenia wzmacniają sylwetkę i korygują postawę.

Poza korzyściami fizycznymi warto zwrócić uwagę także na poprawę stanu psychicznego. Tai Chi sprzyja rozluźnieniu mięśni, co pomaga w relaksacji i rozładowaniu napięcia. Praktyka ta może zniwelować uczucie lęku i niepokoju, a także złagodzić stany depresyjne. Medytacja, będąca nieodłączną częścią tej sztuki walki, pozwala na naukę kontroli emocji oraz zwiększenie zdolności koncentracji, a także wyciszenie umysłu.

Tai Chi – na czym polega?

Obecnie Tai Chi praktykuje się jako połączenie aktywności fizycznej z medytacją. Warto wiedzieć, że większość szkół i nauczycieli tej sztuki naucza stylu Chen. Dominują w niej statyczne i płynne ruchy spiralne całego ciała, nazywane Chansi. Sekwencje pozycji i ruchów mają na celu pobudzić przepływ Qi. Trening może obejmować różne formy Tai Chi:

  • ćwiczenia podstawowe,
  • formy z bronią (w roli rekwizytu),
  • formy bez broni,
  • pchające dłonie, czyli ćwiczenia z partnerem.

Jak ćwiczyć Tai Chi?

Trening Tai Chi zazwyczaj rozpoczyna się łagodnymi ćwiczeniami rozgrzewającymi, które mogą być rozciągające, koordynacyjne lub wzmacniające. W szkołach tej sztuki walki ćwiczenia odbywają się w obecności instruktora, który demonstruje i tłumaczy poszczególne sekwencje. Pomoc doświadczonego nauczyciela jest tu niezastąpiona, ponieważ może on skorygować pozycję ucznia czy też zaproponować alternatywny ruch w przypadku trudności z wykonaniem danej sekwencji. Ważne jest także trenowanie tej sztuki w odpowiednim otoczeniu. Tai Chi powinno być praktykowane w ciszy, która pozwala na skupienie się na ciele i skierowanie uwagi wewnątrz. Sprzyja to osiągnięciu medytacyjnego stanu. Wskazane jest także trenowanie na świeżym powietrzu, w parku lub ogrodzie. Kontakt z naturą ułatwia zrelaksowanie się i osiągnięcie spokoju.

Tai Chi – jak zacząć?

Do rozpoczęcia praktyki Tai Chi nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt ani strój. Wystarczą wygodne, niekrępujące ruchów ubrania i obuwie na płaskiej podeszwie. W wielu miastach prowadzone są szkoły Tai Chi, w których można przyjść na próbne zajęcia. Coraz popularniejsze staje się także prowadzenie otwartych treningów na świeżym powietrzu, np. w parkach. Praktyka ta nie ma także żadnych przeciwwskazań zdrowotnych ani związanych z wiekiem. Nie wymaga także dużej sprawności fizycznej ani elastyczności. Tai Chi jest naprawdę dla każdego i warto je wypróbować.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.