Spis treści
Słonie to potężne, ale jednocześnie bardzo łagodne zwierzęta, które cieszą się ogromną sympatią. W południowo-wschodniej Azji popularny jest kult słonia, rozpowszechniany na wiejskich obszarach Indii już od czasów starożytnych. Hindusi od wielu lat obdarzają te zwierzęta czcią, dzięki czemu zyskały one charyzmatyczny status.
Słonie w Indiach – jaka jest ich historia?
W dawnych czasach słonie były wykorzystywane jako zwierzęta bojowe w trakcie wojen. Ich zadaniem było atakowanie w szarżach w taki sposób, aby złamać szeregi przeciwnika. Słonie były również wykorzystywane do pracy przy podnoszeniu ciężarów oraz jako zwierzęta transportowe. Obecnie w niektórych obszarach w dalszym ciągu korzysta się z ich pomocy podczas zadań wykonywanych w lesie. Słonie zajmują szczególne miejsce zarówno w religijnej, jak i w codziennej kulturze Indii. Wielu głęboko wierzących ludzi w ramach wdzięczności przekazuje słonie do lokalnych świątyń. Te cenne zwierzęta zyskują swoich opiekunów, zajmujących się dbaniem o nie. Systematycznie przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne – kąpiele i masaże małymi kamyczkami oraz łuskami kokosa.
Słoń – znaczenie w uroczystościach
W Indiach w czasie uroczystych obchodów świąt religijnych obowiązkowo musi pojawić się chociaż jeden słoń. Im bardziej okazałe zwierzę, tym wydarzenie zyskuje większy prestiż. Zwierzęta są bogato i kolorowo dekorowane, a na ich grzbietach umieszczane są posągi lokalnych bogów. W taki sposób zwierzęta przemierzają trasy pielgrzymkowe. Niezwykle istotne jest to, aby w trakcie obchodów słoń czuł się bezpiecznie. Dlatego dużą rolę odgrywa jego opiekun, do którego zwierzęta potrafią się przywiązać i go zapamiętać.
Hindusi przywiązują także uwagę do ceremonii ślubnych, które muszą mieć okazałą oprawę. Naturalnym widokiem jest pan młody, który prowadzi orszak ślubny, siedząc na słoniu. Z okazji ślubu zwierzęta są bardzo barwnie zdobione. Słoń odgrywa także istotną rolę w mitologii hinduskiej, gdzie w micie o stworzeniu świata z mlecznego oceanu wyłonił się biały słoń o trzech głowach. Zwierzę stało się wierzchowcem jednego z ważniejszych bogów – boga atmosfery. W mitologii indyjskiej biały słoń jest związany z deszczem oraz utożsamiany z chmurami deszczowymi. Rola słoni w hinduizmie ma swoje podłoże w powiązaniu go z hinduskim bogiem Ganeśem. Słonie są uważane za jego reprezentację lub inkarnację.
Indie – jak wygląda codzienność słoni?
Słoń indyjski jest umieszczony na liście zagrożonych gatunków. Zasięgi terytorialne ich wędrówek zostały ograniczone przez liczne inwestycje infrastrukturalne oraz budowę kanałów, linii kolejowych, tam oraz dróg. Słonie są narażone przede wszystkim na kłusownictwo spowodowane chęcią uzyskania ich kłów. Jednak zagrożenie stanowią także mieszkańcy wiosek, którzy zwalczają słonie ze względu na szkody, jakie powodują – w poszukiwaniu jedzenia podchodzą do wsi, tratując zabudowy oraz zbiory.
Czego symbolem jest słoń?
Symbolika słonia w kulturze indyjskiej wiąże się z psychiczną wytrzymałością, ziemskością oraz odpowiedzialnością. Hindusi wiążą słonia także z symbolem władzy oraz mądrości. Wynika to z faktu, że w dawnych czasach osoby mające władzę lub wpływ pojawiały się przed poddanymi, lub wiernymi właśnie na tych zwierzętach. Słoń jest uważany za zwierzę, które przynosi szczęście oraz dobrobyt.
Słonie od dawna są wielbione przez Hindusów, co ma swoje podłoże historyczne. Bóg o głowie słonia pomaga usunąć z drogi wszelkie przeszkody, dlatego z jego pomocy korzystają osoby stojące przed nowymi wyzwaniami. W Indiach prawdziwym komplementem dla pięknych kobiet może być stwierdzenie, że ich sposób przemieszczania się jest podobny do chodu słonia. Motyw słonia jest bardzo często wykorzystywany na różnych elementach dekoracyjnych lub częściach ubioru.