Praktyka jogi jako ulga od stresu – jakie asany wykonywać?

Praktyka jogi jako ulga od stresu – jakie asany wykonywać?

Stres życia codziennego towarzyszy coraz większej liczbie osób. Powoduje go praca, życie rodzinne, a także tragiczne wiadomości ze świata. Joga, czyli aktywność fizyczna połączona z treningiem uważności, to doskonały sposób na rozładowanie napięcia. Dowiedz się, które asany w szczególności sprzyjają uldze od stresu. 

Joga jako ulga od stresu

Joga jest praktyką znaną od wieków. W starożytnych Indiach wykonywana byłą w celu przedłużenia życia i zachowania sprawności fizycznej jak najdłużej. Miała ona również charakter religijny. Obecnie joga jest stosowana jako trening uważności i sposób na radzenie sobie ze stresem. Metoda ta jest dobrze przebadana przez współczesną medycynę i uznana zarówno przez lekarzy, jak i psychologów, za jeden z najlepszych sposobów na relaks i aktywny odpoczynek. 

Joga – korzyści

Już po pierwszej praktyce można poczuć pozytywne działanie jogi na organizm. Niweluje ona bowiem fizyczne symptomy stresu, takie jak ból mięśni czy przyspieszone bicie serca. Tak jak każda aktywność fizyczna, może znacznie poprawić nastrój, sprzyja dobremu samopoczuciu, a także zwiększa pewność siebie. Ćwiczenia rozciągające pozwalają pozbyć się napięcia mięśniowego będącego wynikiem długotrwałego stresu. Efekty systematycznego ćwiczenia jogi można poczuć również poza matą. Pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji uczy cierpliwości i uważności, co pozwala spokojnie przyjmować stresujące sytuacje w życiu codziennym. 

Joga na stres – asany

Asany to pozycje jogi. Utrzymuje się je przez kilka lub kilkanaście sekund, czasem dłużej – można medytować pozostając w jednej pozycji. Najpopularniejsze z nich to kwiat lotosu lub pies z głową w dół. Podczas wykonywania danej asany należy skupić się na oddechu i kontrolować postawę ciała. Pozycje te mają za zadanie działać na konkretne partie mięśni. Niektóre z nich skupiają się na tych, w których odczuwa się napięcie spowodowane stresem. Usuwają one blokady energetyczne, pozwalając ciału rozluźnić się i zapewniając odprężenie. Jakie asany dają ulgę od stresu?

Sukhasana

To podstawowa pozycja, którą powinien być w stanie wykonać każdy, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Polega ona na siadzie skrzyżnym z wyprostowanymi plecami. Taka pozycja wydłuża kręgosłup oraz otwiera biodra. Zaleca się wykonywać ja na początku praktyki, przed kolejnymi ćwiczeniami. Pozostając w sukhasanie, należy zamknąć oczy i wykonać kilka powolnych, głębokich oddechów. Dzięki temu uspokoi się praca serca i zmniejszy się odczuwany lęk i stres. 

Balasana

Balasana, znana również jako pozycja dziecka, przynosi natychmiastową ulgę w przypadku napiętych barków i bólów kręgosłupa. Pozwala także rozciągnąć kostki, uda oraz biodra. Aby ją wykonać, należy usiąść na kolanach, ze stopami pod pośladkami. Następnie, biorąc głęboki wdech, prostuje się plecy i wydłuża kręgosłup. Podczas wydechu zgina się do przodu, kładąc klatkę piersiową na udach. Czoło opiera się o podłogę. Ręce mogą być wyciągnięte do przodu lub leżeć po bokach ciała. Należy zostać w tej pozycji tak długo, jak się potrzebuje, oddychając głęboko.

Paschimottanasana

To kolejna pozycja siedząca. Polega na siadzie z wyprostowanymi przed sobą nogami, a następnie wykonaniu skłonu w przód. Skłon nie musi być głęboki, nie powinien on powodować bólu. Ta asana powoduje rozciągnięcie mięśni ud, pośladków oraz dolnej części pleców. Warto złapać się za kostki, jeśli jednak się do nich nie dosięga, można skorzystać z gumy do ćwiczeń lub zwykłego paska do spodni i zahaczyć je o stopy, aby ułatwić pogłębienie skłonu. W tej pozycji należy pozostać na kilka oddechów, następnie wyprostować się i wrócić do skłonu raz jeszcze. 

Ananda Balasana

Pozycja ta nazywana jest także asaną szczęśliwego dziecka. Pozwala ona usunąć napięcie z całych pleców i barków, często powoduje także uśmiech na twarzy, ze względu na nietypowe ułożenie ciała. Aby wykonać tę asanę, należy położyć się na plecach, unieść lekko rozszerzone nogi do góry i zgiąć je w kolanach, zbliżając uda do klatki piersiowej. Następnie należy złapać się rękami za stopy. Kolana powinny być skierowane na zewnątrz. Pozostając w tej pozycji można wykonać lekkie ruchy na boki, do przodu i do tyłu, dzięki czemu również delikatnie masuje się plecy.

Podczas wykonywania wszystkich asan należy pamiętać, po co się je robi. Mają one być przyjemne i relaksujące, jeśli więc powodują ból, warto zmniejszyć skłon, rozluźnić nacisk, wziąć oddech i dostosować pozycję do swoich możliwości. Wykonywanie tych asan wieczorem z pewnością przyniesie pozytywne efekty, zapewniając dobry sen i zmniejszone objawy stresu na następny dzień.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.