Kadzidła i ich zapachy

Kadzidła i ich zapachy

Kadzidła mogą przybierać różne formy i kształty – od patyczków, przez stożki, po spirale czy kawałki drewna. Mogą być jedno lub wieloskładnikowe. Od tego, z jakich roślin powstają, zależy ich zapach oraz właściwości. Dowiedz się, które z nich należy palić, aby osiągnąć dany cel.

Kadzidła do medytacji i do jogi – czym są?

Prawdziwe kadzidła składają się wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego. Podczas spalania wydzielają one gęsty dym o charakterystycznym dla siebie zapachu. Mogą występować w postaci jednoskładnikowej, tak jak biała szałwia czy palo santo, lub w mieszankach. Ich aromat najczęściej jest ciężki i piżmowy, występują jednak także takie o słodkich, cytrusowych nutach. Co ciekawe, kadzidełka wykonane tradycyjną metodą prawie nie mają zapachu, dopóki nie zostaną odpalone. Substancje zapachowe zawarte w naturalnych składnikach wydzielają się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury.

Kadzidła zapachowe – po co je palić?

We współczesnej kulturze Zachodu palenie kadzideł ma na celu przede wszystkim uzyskanie w pomieszczeniu danego zapachu. Czasem rytuał ten jest kojarzony także z ceremoniami kościelnymi. Okadzanie jest jednak znane od tysięcy lat i powszechnie stosowane przez plemiona afrykańskie, ludy arabskie, rdzenną ludność obu Ameryk, a także buddystów i Tybetańczyków. Zwyczaj ten spopularyzował się prawdopodobnie dlatego, że dym spalanych roślin odstrasza owady roznoszące choroby – stąd też zapewne wiara w ich uzdrawiające właściwości. Spalanie kadzidła w kształcie patyczka o konkretnej długości mogło być także sposobem na mierzenie czasu. Z czasem jednak okadzanie nabrało charakteru sakralnego, a konkretnym rodzajom kadzideł zostały przypisane poszczególne magiczne moce. Znalazły zastosowanie w wielu nurtach wschodniej medycyny alternatywnej, m.in. chińskiej i indyjskiej.

Właściwości kadzideł

Kadzidełka zapachowe używane są w rytuałach o charakterze duchowym. Ich dym posiada oczyszczającą energię Ziemi, są więc doskonałym sposobem na pojednanie się ze źródłem i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Okadzanie może być dodatkiem do jogi lub medytacji, może także stanowić praktykę eliminującą negatywne wibracje w domu. Intencjonalne używanie kadzideł pozwala na ustanowienie nowej, dobrej energii zgodnej z naszymi intencjami. Jakie właściwości posiadają poszczególne naturalne kadzidełka?

Biała szałwia – liście

To specyficzny rodzaj kadzidła, ponieważ nie jest ono zawinięte na charakterystyczne patyczki. Zamiast tego ma formę pęku zasuszonych liści. Biała szałwia wykorzystywana jest w rytuałach oczyszczających aurę, ma także chronić przed złymi duchami i negatywnymi energiami. Posiada również moc przyciągania zdrowia i dobrobytu.

Palo santo

Kadzidło palo santo ma postać drewienek ze świętego drzewa. Ma szczególne znaczenie w wierzeniach rdzennych kultur amerykańskich. Stosowane było przez szamanów w celu przyspieszenia procesu leczenia, a także podczas ważnych ceremonii sakralnych. Palo santo ma zdolność podnoszenia wibracji i zwiększania świadomości, dzięki czemu doskonale sprawdzi się podczas medytacji.

Kadzidła według ajurwedy

Kadzidła zapachowe warto dobrać pod kątem swojej indywidualnej konstytucji ajurwedycznej. Połączenie odpowiednich ziół może zbalansować dosze i pobudzić pranę, czyli energię życiową. Kadzidła te występują w zestawach, które zawierają patyczki, stożki oraz podstawkę ceramiczną.

  • Dla konstytucji Vata – idealnie sprawdzi się połączenie drzewa sandałowego i dzikiej róży oraz pomarańczy i cibory.
  • Dla konstytucji Kapha – najlepsze będzie kadzidło z patchouli i bursztynu, a także z mirry i frankincense.
  • Dla konstytucji Pitta – zaleca się palenie kadzideł z lawendy i ylang ylang, a także z jaśminu i wanilii.

Kadzidła tybetańskie 

Tybetańskimi nazywa się kadzidła, które produkowane są ręcznie w Tybecie, Nepalu i Bhutanie za pomocą tradycyjnych metod. Mają one formę patyczka, nie są jednak nawinięte na drewno – spalają się więc w całości. Powstają z mieszanek roślin, które posiadają niesamowite właściwości. 

  • Nag Champa ­– posiada ziemisty, słodko-ostry aromat. Pomaga w łagodzeniu bólu głowy, a także reumatyzmu, alergii i problemów żołądkowych. 
  • Drzewo cedrowe – ma delikatnie cytrusowy aromat, jest symbolem nieustannej wiary. Cedr posiada moc sprowadzania zagubionych osób z powrotem na właściwą ścieżkę.
  • Mokchhya – zwane także Nirwaną, stosowane w celu wywołania oświeconego stanu świadomości. Wydziela korzenny, słodkawy zapach.
  • Jałowiec – ma świeży, leśny zapach. Pomaga w walce z chorobami, pobudza, a także odstrasza złe duchy. 
  • Agar – znany jako drewno bogów. Żywica tego drzewa stosowana jest do medytacji, ponieważ odblokowuje podświadomość i wspiera jasność umysłu.

Jak palić kadzidła?

Kadzidła można stosować o każdej porze dnia. Ich zapach ma właściwości relaksujące, warto więc palić je np. podczas wieczornej medytacji, aby wyciszyć się i zrelaksować. Warto pamiętać, by nie palić go za dużo – nie trzeba zadymiać pomieszczenia, aby móc odczuć jego magiczne właściwości. Zazwyczaj wystarcza jedna trzecia patyczka, aby uzyskać przyjemny aromat we wnętrzu. Aby zgasić kadzidło, wystarczy jego czubek wetknąć w miseczkę z piaskiem lub ziemię w doniczce. Można je później bez problemu odpalić ponownie. 

Kadzidła dostępne w naszym sklepie wykonane są z naturalnych materiałów, z zastosowaniem metod znanych od tysięcy lat. Są więc one bezpieczne. Należy jednak unikać okadzania w miejscach, gdzie przebywają zwierzęta, małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby chorujące na nadciśnienie.  

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.