Medytacja dynamiczna – dlaczego warto?

Medytacja dynamiczna – dlaczego warto?

Medytacja dynamiczna daleko odbiega od tradycyjnego wyobrażenia o medytacji. Powstała stosunkowo niedawno, bo w latach 70. za sprawą kontrowersyjnego guru duchowego Osho. Jej celem jest szybkie, intensywne i całkowite zerwanie z zakotwiczonymi schematami obecnymi w ciele i umyśle. Pozwala doświadczyć wolności, świadomości, ciszy i spokoju poprzez uprzednie pobudzenie. 

Medytacja dynamiczna – co to?

Historia medytacji dynamicznej jest dość krótka w porównaniu do innych praktyk spirytualistycznych wywodzących się z dalekiego wschodu. Autorem tej metody jest Bhagwan Rajneesh, znany także jako Osho, urodzony w Indiach profesor filozofii i przewodnik duchowy. Jego postać w latach 70. i 80. wzbudziła na Zachodzie wiele kontrowersji, głównie ze względu na wspólnotę jego uczniów żyjącą na ranczu w Oregonie, często nazywaną w mediach sektą. Osho cieszył się jednak dużą popularnością wśród ruchów kontrkulturowych, takich jak New Age i hipisi. 

Jego nauki obejmowały odrzucenie wszelkich utartych schematów, tradycyjnych ideologii i religii. Takie też było jego podejście do medytacji. Metodę dynamiczną stworzył z myślą o współczesnym człowieku, przyzwyczajonym do ciągłej mnogości bodźców i intensywnego trybu życia. Zauważył, że większość ludzi na Zachodzie nie potrafi medytować, ma problem z pozostawaniem w jednej pozycji i skupianiu się wyłącznie na oddechu. Zaproponował więc nowy sposób osiągnięcia stanu uważności. Medytacja dynamiczna to połączenie ruchu i statyczności, ciszy i hałasu, ma działanie katartyczne i kojące. Jest pełna sprzeczności, ale właśnie dzięki temu tak skuteczna. Wywołuje eksplozję emocji, płynących prosto z pobudzonego ciała.

Medytacja Osho – jak się do niej przygotować?

Medytację dynamiczną należy wykonywać wcześnie rano, najlepiej o świcie, gdy świat budzi się do życia. Wtedy poziom świadomości jest najwyższy w każdej żywej istocie. Ważne jest, aby podejść do niej z otwartym ciałem i umysłem, żeby doświadczyć wszystkich jej etapów bez oceniania. Należy także zadbać o to, by czuć się swobodnie – założyć luźne ubrania i być boso. Zaleca się także zakryć oczy, co pozwala zwrócić całą uwagę do wewnątrz.

Medytacja dynamiczna Osho – pięć faz

Medytacja dynamiczna trwa godzinę i składa się z pięciu faz:

  1. Faza pierwsza – oddech

Pierwsza faza trwa 10 minut i polega na głębokim, szybkim oddychaniu. Chodzi w niej o to, by odnaleźć swój naturalny oddech, bez rytmu, bez schematu – intensywny i chaotyczny. Cała uwaga powinna być skupiona na wydechu, ciało samo zadba o wdech. Należy oddychać przez nos, tak szybko i tak mocno, jak tylko pozwalają na to fizyczne ograniczenia, aby oddech stał się jednością z ciałem. Na tym etapie pozwala się ciału poruszać tak, jak tego potrzebuje, aby zgromadzić energię.

  1. Faza druga – katharsis

Na typ etapie całkowicie odpuszcza się kontrolę. Umysł podąża za ciałem i świadomie je uwalnia od wszelkich ograniczeń. Można krzyczeć, płakać, skakać, tańczyć, trząść się, śpiewać i śmiać – wszelkie szaleństwo jest wskazane. Całe ciało powinno być w ruchu, naładowane żywotnością i siłami witalnymi. Chodzi o świadome, całkowite energetyczne przebudzenie.

  1. Faza trzecia – mantra

Jest to kolejny etap energetycznego katharsis. W tym momencie podnosi się ręce do góry i podskakuje z każdym oddechem, wypowiadając rytmicznie mantrę Hu, która wzbudza wewnętrzny ogień. Dźwięk ten ma wwiercić się w głąb ciała i dotrzeć do centrum seksualnego. Ten etap ma maksymalnie zmęczyć, aby przygotować na finalne fazy wyciszenia.

  1. Faza czwarta – zamrożenie

W tym momencie muzyka cichnie, a uczestnik medytacji musi zastygnąć dokładnie w takiej pozycji, w jakiej się znajduje. Przez 15 minut należy pozostawać w bezruchu, co pozwala doświadczać świadomie wszystkiego, co dzieje się wewnątrz ciała. Warto zwrócić swoją uważność ku przepływom energii, która buzuje w każdej części, od stóp do głów. Po prostu być i poczuć wszystko, co dzieje się wewnątrz.

  1. Faza piąta – celebracja

Ostatni etap to świętowanie poprzez szalony, ekspresyjny taniec. Pozwala on poczuć żywotność, radość i pełnię szczęścia, uwolnić energię i naładować się nią na cały dzień. Ciało niech porusza się tak, jak czuje – jest to czas zupełnej wolności i swobody.

Według samego Rajneesha, potrzeba 3 tygodni codziennych praktyk, aby zauważyć zmiany energetyczne, a po trzech miesiącach możliwe jest przeniesienie się na wyższy poziom duchowości. Mawiał jednak, że jest to indywidualne – w przypadku niektórych osób taka transformacja może zajść w czasie 3 dni. Już po pierwszym razie można poczuć relaks i zmniejszenie napięcia, a także podniesienie samopoczucia wynikające z rozpoczęcia dnia aktywnością fizyczną i uważnością.

Muzyka do medytacji Osho

Wszystkie etapy medytacji dynamicznej odbywają się przy akompaniamencie specjalnie stworzonej do tego muzyki. Określa długość trwania poszczególnych faz i wprawia w dany nastrój poprzez zastosowanie odpowiednich częstotliwości dźwięku zharmonizowanego z energią życia. Dostęp do takich nagrań można kupić przez internet. Dobrym pomysłem jest także udanie się na zajęcia z medytacji dynamicznej, które organizowane są w dużych miastach. Wtedy doświadczenie staje się przeżyciem wspólnotowym i pozwala nawiązać więź ze społecznością. 

Dynamiczna medytacja – dlaczego warto?

Medytacja dynamiczna jest dostosowana do potrzeb i możliwości współczesnego człowieka, żyjącego w intensywnym, zmiennym otoczeniu. Pozwala przesunąć świadomość do źródła, stać się bytem samym w sobie i połączyć się z najczystszą, pierwotną energią ciała. Przenosi uwagę z mózgu do źródła, dzięki czemu można połączyć się ze swoimi instynktami i doświadczać życia bardziej świadomie.

Choć technika ta nie ma tak długiej tradycji jak np. joga, już zdążyła zwrócić uwagę naukowców. Istnieją badania, które wykazały, że regularne praktyki skutecznie zmniejszają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Niektórzy specjaliści od ajurwedy i terapeuci zalecają ją w przypadku głęboko zakorzenionych w ciele traum i problemów związanych z lękiem. Taka codzienna aktywność pozytywnie wpływa również na samopoczucie – ciało rozruszane o poranku utrzymuje wyższy poziom energii w ciągu dnia. 

Jeśli jesteś osobą, która nie potrafi wytrzymać dłużej niż kilka minut w jednej pozycji, koniecznie wypróbuj medytacji dynamicznej. Nie musisz zagłębiać się w wierzenia wschodu ani przynależeć do żadnej religii – wystarczy Twoje ciało i otwarty umysł. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.