Jak wyciszyć umysł?

Jak wyciszyć umysł?

Życie w ciągłym biegu, stresująca praca czy nadmiar obowiązków negatywnie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie fizyczne i psychiczne. Brak czasu na odpoczynek czy relaks powoduje rosnącą frustrację i permanentny smutek. Jak się zatrzymać? Co zrobić, by się zrelaksować? Dowiedz się, jak wyciszyć organizm i dać mu odetchnąć. 

Po pierwsze… znajdź czas dla siebie

Przysłowiowa „chwila dla siebie” to czas, w którym nie ma żadnych obowiązków i zobowiązań. Warto zatem wygospodarować sobie przynajmniej pół godziny w ciągu dnia i przeznaczyć je na robienie rzeczy, które przynoszą radość. Jedna chwila w ciągu dnia potrafi przynieść upragnione wyciszenie i naładować baterie na resztę dnia. Zatrzymanie się pozwoli na oczyszczenie umysłu z niepotrzebnych myśli.

Jak się wyciszyć?

Istnieje kilka metod, które skutecznie wprowadzają umysł w błogi stan. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji. 

Muzyka

Jednym ze sposobów na wyciszenie organizmu jest słuchanie muzyki. Ma ona ogromny wpływ na organizm człowieka już od najmłodszych lat. Muzykoterapia jest oficjalną formą leczenia różnego rodzaju zaburzeń. Koi nerwy i skutecznie redukuje stres. Muzyka przeznaczona do relaksu to stonowane i spokojne dźwięki, które połączone są najczęściej z odgłosami natury. Dźwięki przyrody pobudzają wyobraźnie i potrafią wprowadzić mózg w stan głębokiego relaksu. Muzyka wykorzystywana jest często przy medytacji, a także masażach. Najlepiej słuchać jej w wygodnej pozycji z przymkniętymi lekko powiekami, aby w pełni móc delektować się każdym pojedynczym dźwiękiem. 

Mieszanki ziół

Kolejna metodą, znaną od wieków, jest spożywanie specjalnie przygotowanych naparów.  Odpowiednio zaparzone liście roślin skutecznie redukują stres i pomagają uspokoić nerwy. Najbardziej popularną rośliną jest melisa lekarska, która dostępna jest w każdej aptece. Świetnie poradzi sobie również kozłek lekarski, chmiel czy rumianek.

Aromaterapia

Aromaterapia jest formą medycyny alternatywnej, która korzysta z olejków eterycznych. Jest to metoda naturalna, która pozwala na skuteczne odprężenie. W ofercie Mentalnego Ogrodu znajdziesz szeroki wybór naturalnych olejków eterycznych, dzięki czemu bez problemu wybierzesz zapach, który najlepiej koi zmysły. Najbardziej polecany jest olejek lawendowy. Wykazuje ona działanie uspokajająco-odprężające i polecany jest osobom, które cierpią na bezsenność i narażone są na permanentny stres. 

Medytacja

Znana i praktykowana od wieków medytacja uważana jest za jedną z najbardziej skutecznych metod wyciszenia organizmu. Wystarczy dosłownie kilka minut, by zanurzyć się we własnym umyśle i uwolnić się od negatywnych myśli i emocji. Medytowanie polega na kontrolowaniu swojego oddechu i wsłuchiwaniu się w pojawiające się w głowie myśli bez przesadnego ich analizowania. Regularna medytacja pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. Więcej o korzyściach możesz dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu, czyli „Czym jest medytacja?”.

Joga 

Joga to czynność, która łączy umysł i ciało. Trening uspokajający składa się najczęściej z ćwiczeń oddechowych oraz rozciągających. Pozwalają one przede wszystkim uspokoić się, oczyścić umysł i odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię. Wysiłek fizyczny rozluźnia mięśnie i redukuje ogólne napięcie w organizmie. Joga praktykowana systematycznie pozwala zredukować stres i panować nad swoimi emocjami. 

Doskonałym pomysłem na wyciszenie organizmu i zrelaksowanie się są również wszelkie aktywności, które wprawiają w pozytywny nastrój. Warto zatem znaleźć czas na realizowanie własnych pasji i spędzanie czasu z samym sobą. Poznanie siebie i swoich pragnień sprawi pozwoli żyć w harmonii i szczęściu. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.