Medytacja w ruchu, czyli OpenFloor. Co to takiego?

Medytacja w ruchu, czyli OpenFloor. Co to takiego?

Klasyczne metody medytacji, obejmujące pozostawanie w bezruchu i pracę oddechem, nie każdemu będą odpowiadać. Dlatego też powstaje coraz więcej alternatywnych szkół, według których to ruch jest drogą do wewnętrznego spokoju. Jedną z nich jest OpenFloor. Dowiedz się, na czym polega i jakie płyną z niej korzyści.

Medytacja w ruchu OpenFloor – co to znaczy?

OpenFloor to praktyka, w której dynamiczny taniec łączy się w jedno z medytacją. Polega na eksploracji wszystkiego, co może poruszyć wewnętrzne Ja, na poziomie fizycznym, emocjonalnym, psychicznym i duchowym. Podobnie jak inne nurty medytacji, jest to praktyka uważności, mająca na celu oczyszczenie umysłu. Poprzez ruch jednak pozwala na otworzenie się, odpuszczenie, ekspresję i wyzwolenie swojej wewnętrznej prawdy. 

Jak wyglądają zajęcia OpenFloor?

Zajęcia OpenFloor odbywają się w formie warsztatów, prowadzonych przez wyszkolonych nauczycieli. Ich zadaniem jest przedstawienie uczestnikom sekwencji ruchów, które mogą powtórzyć oraz udzielanie werbalnego wsparcia. W zajęciach mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Udział w warsztacie nie wymaga specjalnego doświadczenia ani znajomości kroków – nie ma tutaj możliwości pomylenia się ani tańczenia „źle”. Jedyne, co jest potrzebne, to otwarty umysł i wygodny strój. Zazwyczaj zajęcia trwają około dwóch godzin, mogą mieć także formę kilkudniowych warsztatów.

Fazy medytacji OpenFloor

Cykl ruchu w OpenFloor składa się z czterech faz. Są one obecne także w codziennym życiu, pojawiają cyklicznie i nigdy się nie kończą. Podczas zajęć są one podzielone przez odpowiednio dobraną muzykę i wskazówki nauczycieli. 

Faza pierwsza – Otwarcie Uwagi

Jest to rozgrzewka prowadzona przez nauczyciela. Podczas niej wchodzi się w pierwsze stadium medytacji, w którym należy pozwolić sobie na podróż do wewnątrz. Tak jak podczas klasycznej medytacji, zauważa się wtedy wszystkie swoje odczucia i stara się je akceptować bez osądu.

Faza druga – Wejście

Na tym etapie uwaga skupia się na określonych partiach ciała, w które „wchodzi” z intencją i ciekawością. Kluczowe w tej fazie jest ustalenie cielesnej kotwicy – części ciała, na którą będzie skierowana świadomość. Kotwice służą jako punkty wejścia w proces eksploracji danego uczucia bądź wrażenia. Pozwalają także na nadanie ruchom struktury i wolności. Służą jako pomost między doświadczeniami w tańcu, a w codziennym życiu.

Faza trzecia – Odkrywanie

Ta część rozpoczyna się pokazaniem przez nauczyciela kilku ruchów. Faza ta ma na celu rozszerzenie, pogłębienie i zabawę z różnymi ruchami. Ma przynieść radość z odkrywania własnych odczuć i stworzonej ku temu przestrzeni. W drugim etapie taniec jest indywidualny i dowolny. 

Faza czwarta – Wyciszenie

To czas na zintegrowanie, przetrawienie i reorganizację doświadczeń z poprzednich faz. Odbywa się w pozycji siedzącej. Pozwala na zakodowanie ucieleśnionych kotwic w systemie nerwowym. Wyciszenie pozwala odnaleźć ponownie harmonię i zakończyć sesję lub wejść w kolejny cykl.

Jakie korzyści płyną z praktyki OpenFloor?

Aktywność fizyczna połączona z wyjątkową praktyką medytacji niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala na przetworzenie swoich emocji i zmniejszenie poczucia stresu i lęku. Ruch, w szczególności taniec, jest także czynnością, która automatycznie poprawia nastrój. Regularnie praktykowana medytacja w ruchu może także ułatwić zasypianie i radzenie sobie z codziennie przeżywanymi emocjami. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.