Spis treści
Fazy Księżyca mają wpływ na wiele aspektów życia na Ziemi. Przede wszystkim regulują przypływy i odpływy, a według niektórych także na poziom energii i nastrój u ludzi. Jogini również to zauważyli i już wieki temu stworzyli zasady mówiące jak powinno się ćwiczyć jogę w zależności od faz Księżyca. Dowiedz się, jak praktykować jogę w dni księżycowe.
Wpływ Księżyca na praktykę jogi
Cykl Księżyca regulują rytm życia w przyrodzie. Dotyczy to przede wszystkim przypływów i odpływów, ale także m.in. zwierząt morskich, które rozmnażają się tylko w czasie pełni. Również człowiek pozostaje pod wpływem Księżyca, mimo że obecny miejski tryb życia raczej nie ułatwia pojednania z przyrodą. Przez to zapomina się o miesięcznej cykliczności organizmu i o tym, że ciało może mieć swoje gorsze i lepsze dni.
W jaki sposób fazy Księżyca wpływają na człowieka?
Ludzki organizm złożony jest w znacznej części z wody. Stanowi ona 70% masy ciała, a w najważniejszych organach, takich jak mózg czy serce, jest jej nawet więcej. Fazy Księżyca regulują ruch wody i jej poziom na całej planecie – także w ciele człowieka. Pełnia, czyli czas, kiedy tarcza Księżyca znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, oznacza przypływ. Nów, kiedy to Księżyc jest zupełnie nieoświetlony i niewidoczny, powoduje obniżenie poziomu wody.
Joga a fazy Księżyca – kiedy nie ćwiczyć?
Według praktyków Ashtanga jogi, nie należy wykonywać asan w czasie pełni i nowiu. Jest tak ze względu na to, że te fazy Księżyca mają szczególny wpływ na ludzki organizm regulując w nim poziom wody. Nów to okres, w którym odczuwa się obniżony poziom energii. Niskie nawodnienie organizmu sprawia także, że jest się bardziej podatnym na kontuzje. Pełnia natomiast zwiększa poziom energii, co sprawia, że ćwiczenia będzie się wykonywało ponad siły. Łatwo wtedy zrobić sobie krzywdę.
Okres przerwy od ćwiczeń powinien wynosić 3 dni. Jeśli przykładowo pełnia wypada w środę o 6 rano, należy zrezygnować z praktyki jogi również we wtorek i czwartek. Czas ten, zarówno w przypadku pełni, jak i nowiu, określa się mianem dni księżycowych.
Dlaczego nie można ćwiczyć jogi w czasie pełni?
W tradycyjnych praktykach Ashtanga jogi przerwa od ćwiczeń pełni także inną funkcję. Obecna wiedza medyczna mówi, że aby budować tkankę mięśniową i zwiększać swoją siłę, konieczne jest robienie sobie przerwy od ćwiczeń. Starożytni jogini prawdopodobnie również kierowali się podobną zasadą. Trzydniowy odpoczynek dwa razy w miesiącu ma dać ciału czas na regenerację. Pozwala również zadbać o umysł i duszę. Czas na niećwiczenie asan ma promować nieprzywiązywanie do nich dużej wagi i umiejętność zachowania spokoju umysłu.
Warto zaznaczyć, że w jodze Ashtanga asany są tylko jednym ze sposobów praktyki. W czasie dni księżycowych nadal wykonywane są medytacje i ćwiczenia oddechowe.
Czy rezygnować z jogi w czasie dni księżycowych?
Ortodoksyjni jogini wcielają zasady Ashtangi w życie. Jeśli jednak nie jest się profesjonalistą, warto wziąć pod uwagę inne czynniki niż fazy Księżyca. Zdecydowanie lepiej kierować się swoim nastrojem, samopoczuciem czy kondycją fizyczną danego dnia. Można wybrać również lekką praktykę, zamiast całkowicie rezygnować z ćwiczeń. W taki sposób postępuje się m.in. w Vinyasa jodze, w której istnieją różne powitania słońca i kKiężyca. Dobiera się je w zależności od tego, na co pozwala aktualny stan organizmu.
Praktyka jogi a pełnia – jak to wygląda u kobiet?
Warto pamiętać, że Ashtanga joga powstała w starożytnych Indiach i została stworzona przez mężczyzn dla mężczyzn. Z tego powodu jej zasady nie biorą pod uwagę miesięcznego cyklu, w jakim funkcjonuje organizm kobiet. Joginki powinny kierować się raczej fazami menstruacyjnymi, a nie tymi Księżyca, choć w niektórych wierzeniach są one ze sobą powiązane. W czasie krwawienia, a także kilka dni przed można wykonywać delikatne ćwiczenia, takie jak Yin joga. Można również całkowicie z nich zrezygnować i w zamian oddać się medytacji lub pranajamie.
Ciało potrzebuje odpoczynku od ćwiczeń niezależnie od fazy Księżyca. Stworzenie regularnego planu jogi na podstawie miesięcznego cyklu może być dobrym pomysłem. Warto dostosować go do swoich możliwości i trybu życia.