Spis treści
W ostatnich latach joga i pilates (tzw. zajęcia body & mind) stały się niezwykle popularne. Trudno się dziwić. Obie wspomniane aktywności są dobre nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla duszy. Tego potrzebujemy jako ludzie, często zabiegani zestresowani błyskawicznym tempem życia. Joga i pilates są doskonałym sposobem na wyciszenie. Pozwalają zatrzymać się w konkretnym momencie i być świadomym swojego własnego ciała. Dowiedz się jakie korzyści płyną z włączenia ich do swojej codziennej rutyny.
Czym różni się joga od pilatesu?
Porównywanie jogi i pilatesu przypomina zestawienie ze sobą piłki nożnej i koszykówki. Zdecydowanie obie aktywności mają ze sobą wiele wspólnego, tak jak obecność piłki we wspomnianych grach zespołowych. Podstawową różnicą między nimi są okoliczności i cel powstania. Joga wywodzi się z filozofii indyjskiej, a jej głównym założeniem jest jedność ciała i umysłu. W przeszłości jej praktykowanie wiązało się również z przestrzeganiem określonych zasad etycznych. Taka forma to zatem połączenie ruchu ciała, medytacji i pracy nad własnym oddechem. Warto podkreślić, że wspomniana filozofia stała się inspiracją do powstania pilatesu. Jego głównym założeniem było rozciągnięcie i praca nad elastycznością wszystkich mięśni, w szczególności mięśni głębokich tułowia. Nie można jednak pominąć pozytywnego wpływu tej aktywności na psychikę człowieka. Czym zatem różnią się od siebie joga i pilates?
Kluczowe różnice to:
- czas i historia powstania,
- koncentracja na umyśle lub na ciele,
- wykorzystywany sprzęt (w jodze wykorzystuje się głównie matę, natomiast pilates wzbogacony jest dodatkowymi akcesoriami, takimi jak piłki, rezystory, rollery itp.),
- cel (rekreacja lub rozwiązanie problemu zdrowotnego).
Joga czy pilates – co lepsze?
Wybór pomiędzy jogą a pilatesem zależy od wielu czynników. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, które z nich jest lepsze. Obie techniki działają w odmienny sposób. Wybór jednej aktywności zależy od celu praktykującego, jego własnych upodobań i możliwości. Pilates jest aktywnością nieco bardziej dynamiczną niż joga. Kiedy celem ćwiczącego jest praca nad sprawnością fizyczną i chęć poprawy wyglądu sylwetki, to należy rozważyć wybór właśnie tej techniki. Joga jest dedykowana szczególnie osobom, które chcą zmniejszyć napięcie emocjonalne i poprawić swoje samopoczucie. Jeśli praktyka jogi i pilatesu służy tylko celom rekreacyjnym, to wybór nie sprawia trudności. Jeśli w grę wchodzi zdrowie i rozwiązanie konkretnego problemu zdrowotnego, to warto zapoznać się z odmiennym wpływem obu technik na organizm.
Praktykowanie pilatesu:
- poprawia postawę ciała,
- redukuje dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
- wpływa na lepszą kontrolę mięśni pleców,
- zwiększa zakres ruchu w stawach,
- wzmacnia gibkość i mięśnie głębokie tułowia.
Praktykowanie jogi:
- reguluje pracę układu krążenia oraz układu oddechowego,
- poprawia postawę ciała,
- zmniejsza ból w różnych schorzeniach kręgosłupa (szczególnie części lędźwiowej kręgosłupa),
- działa profilaktycznie na choroby cywilizacyjne (depresję, cukrzycę, zaburzenia metaboliczne).
Co lepsze na kręgosłup – joga czy pilates?
Obie aktywności pozytywnie wpływają również na postawę naszego ciała. Co istotne, nie obciążają przy tym mięśni i stawów. Aktualne badania naukowe potwierdzają, że regularne praktykowanie jogi i pilatesu zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa. Pozytywne skutki aktywności obserwuje się u osób ze schorzeniami kręgosłupa, u osób starszych a nawet u kobiet w ciąży.
Joga i pilates – podwójne korzyści
Wspólna przygoda z jogą i pilatesem to rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Ludzie różnią się od siebie nawzajem, mają zarówno inne upodobania jak i problemy zdrowotne. Połączenie pilatesu i jogi może okazać się dobrą metodą dla wielu. Wybór odpowiedniej aktywności zależy przede wszystkim od celu, stanu zdrowia, sprawności fizycznej. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to można czerpać korzyści obopólne. Praktyka czyni mistrza, a doskonalenie swoich ruchów daje ogromną satysfakcję. Co więcej, czy wybieramy jogę, czy pilates – nasze ciało i dusza z pewnością nam się odwdzięczą!