Czym są mantry?

Czym są mantry?

Praktykując medytację można spotkać się z określeniem „mantra”. Co ono oznacza? W jaki sposób może pomagać podczas wprowadzenia się w stan skupienia i odpoczynku? Sprawdź czym są mantry i jak z nich korzystać.

Związek pomiędzy medytacją a jogą

Praktykowanie jogi jest coraz bardziej popularne. Wraz ze wzrostem świadomości na temat pozytywnego wpływu ruchu na życie rośnie liczba osób ją praktykujących. Nic w tym dziwnego. Ten rodzaj aktywności fizycznej wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na umysł i psychikę — umożliwia zachowanie równowagi wewnętrznej. Wpływa także na mięśnie głębokie, przyczyniając się o utrzymania dobrego zdrowia.

W jaki sposób medytacja jest połączona z praktyką jogi? Obie czynności odnoszą się do spokoju wewnętrznego i równowagi. Można sięgnąć po stwierdzenie, że wzajemnie się one uzupełniają. Wielu joginów sięga po wyciszenie umysł podczas aktywności. W ten sposób cała praktyka jest dla nich bardziej wartościowa i wiele wnosi do ich życia.

Praktyka z oddechem

Zarówno medytacja jak i joga to praktyka z oddechem. Ich sedno leży w dopasowaniu wykonywanych czynności do informacji z ciała. Dzięki temu możliwe jest praktykowanie w zgodzie ze sobą. Podczas praktyki z oddechem osoba wykonująca ćwiczenia może zrobić więcej niż początkowo jej się wydawało.

Medytacja to przede wszystkim wyciszenie umysłu i skupienie się na tu i teraz. Najczęściej praktyka polega na podążaniu za oddechem. Jednak myśli ludzkie są przekazywane raczej za pomocą wyrazów i dźwięków. Dlatego, szczególnie osobom początkującym, jest skupić się wyłącznie na czynności. Tutaj z pomocą przychodzą mantry. Ich zadaniem jest umożliwienie skupienia uwagi na konkretnym dźwięku. W ten sposób cała praktyka medytacji staje się łatwiejsza.

Czym jest mantra?

Mantra to wyraz, formuła lub sylaba, która ma pomóc w opanowaniu umysłu. Dzięki powtarzaniu jej możliwe jest skupienie się na chwili obecnej. W ten sposób podczas medytacji można również oczyścić umysł z natłoku myśli.

W jaki sposób działa mantra? Wyobraź sobie, że zaczynasz swoją przygodę z medytacją. Słyszysz, że powinno się wyciszyć umysł i nie skupiać się na żadnych myślach. Najlepiej skoncentrować się na tu i teraz. Mają w tym pomóc sygnały z ciała, takie jak oddech czy bicie serca. Jednak pomimo starań cały czas w Twojej głowie pojawiają się kolejne słowa. Nie możesz przestać skupiać się na nich. W ten sposób działa ludzki mózg. Wówczas sięgasz po mantrę.

Te krótkie słowa, sylaby lub złożenia słów mają pomóc Ci przejść przez medytację. Możesz powtarzać je w swoich myślach do czasu, kiedy wejdziesz w stan skupienia. Po pewnym czasie może się okazać, że mantry nie są Ci już potrzebne. Mogą stanowić pewną kotwicę. Powtarzając je, Twój mózg wycisza się, a myśli uspokajają.

W jaki sposób mantra pomaga w skupieniu myśli?

Powtarzając w swoich myślach cały czas jedno słowo, nie skupiasz się na kolejnych. W ten sposób możesz wyciszyć umysł. Na początku z pewnością pojawią się niechciane myśli. Jednak skorzystanie z mantry umożliwi Ci szybki powrót na dobre tory medytacji.

Według wierzeń hinduskich mantry mają również umożliwiać osiągnięcie konkretnych stanów duchowych. Możesz pozbyć się złości i uspokoić ciało. W zależności od potrzeb można skorzystać ze stosowanych od wieków sylab lub skupić się na własnych zdaniach. Szczególnie warto wybrać te, które działają na Ciebie kojąco i uspokajająco. Dzięki zastosowaniu mantr masz możliwość szybciej wejść w stan medytacyjny.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.