Spis treści
Zastanawiasz się, czym jest medytacja i jakie korzyści z niej płyną? Jak nauczyć się medytować, i czy można robić to w domu? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Medytacja – co to?
Medytacja to inaczej zagłębianie się w myślach. To praktyka, w której ćwiczy się umysł i wprowadza się w odmienny stan świadomości. Jej praktykowanie ma na celu przede wszystkim zwiększenie wewnętrznej energii życiowej, poznanie siebie i własnych potrzeb, a także rozwinięcie uczuć takich jak współczucie, miłość, cierpliwość czy wielkoduszność. Jest to jedna z metod pracy nad ciałem i duchem.
Medytacja znana jest na świecie od czasów starożytnych. Jest elementem tradycji i religii wschodnich. Praktykowana między innymi w buddyzmie, taoizmie czy hinduizmie. Jej uprawianie nie musi jednak ściśle wiązać się z wierzeniami. Medytować może każdy bez względu na wiek, płeć czy wiarę.
Co daje medytacja?
Podstawową zaletą medytacji jest przede wszystkim wprowadzenie umysłu w stan głębokiego odpoczynku i wycieszenia. Głowa pozbawiona jest jakichkolwiek myśli i zmartwień, odchodzi stres oraz poprawia się ogólna kondycja organizmu. Medytacja ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.Praktykowana systematycznie potrafi spowolnić metabolizm, a także obniżyć ciśnienie krwi.
Medytacja polecana jest również wszystkim osobom, które zmagają się z bólami głowy, arytmią serca i bezsennością. Doskonale wpływa również na zdrowie psychiczne. Potrafi redukować lęki i może być jednym ze sposobów leczenia depresji. Wprowadzanie umysłu w stan odpoczynku i oczyszczenia zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Wytwarzanie się nowych połączeń nerwowych sprawia, że znacznie poprawia się pamięć i znika stres.
Medytacja – jak zacząć?
Odpowiedź na pytanie „na czym polega medytacja?” jest prosta, ale wprowadzenie jej w życie już niekoniecznie. Natłok obowiązków, problemy w pracy, ciągły stres i permanentny brak czasu skutecznie zaburzają wewnętrzną harmonię, a dodatkowo uniemożliwiają skupienie się na własnych potrzebach i pasjach. Zatem pierwszym krokiem do rozpoczęcia medytacji jest wygospodarowanie na nią czasu. Na początku wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, w których odetniesz się od całego świata i pobędziesz tylko ze sobą. Bez zmartwień, bez problemów i bez trosk. Kolejnym etapem jest usunięcie wszelkich rozpraszaczy – wyłączenie komputera, telewizora i telefonu oraz skupienie się na ciszy. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i staraj się nie myśleć.
Na początku postaraj się wyrobić w sobie nawyk medytacji. Systematyczność i konsekwencja są absolutnym kluczem do sukcesu. Z czasem przestaniesz również nerwowo zastanawiać się o czym myśleć podczas medytacji, żeby… nie myśleć w ogóle.
Kiedy i jak medytować?
Według ajurwedy, czyli wiedzy o życiu oraz szkodliwych i prawidłowych praktykach życia codziennego, najlepszym czasem na medytacje jest poranek. Nie jest to jednak obligatoryjne. Każdy powinien znaleźć własną porę dnia kierując się indywidualnymi predyspozycjami. Ważne, aby odnaleźć właściwy rytm i starać się, aby pora medytacji była stała.
Nie ma również określonego czasu trwania medytacji. Na początek można zacząć od zaledwie kilku minut, a później stopniowo ten czas wydłużać. Podczas medytacji skupiać należy się przede wszystkim na oddechu, a także pojawiających, co jest zupełnie normalne, myślach. Ważne, aby przesadnie ich nie analizować, nie rozstrzygać ich słuszności, tylko pozwalać im swobodnie płynąć. Z czasem myśli będzie mniej, a organizm pozwoli na odprężenie i skupianie się wyłącznie na oddechu.
Akcesoria do medytacji
Do medytacji nie potrzeba żądnych specjalnych sprzętów, narzędzi czy akcesoriów. Szczególnie na początku nie warto otaczać się dodatkowymi bodźcami, które mogą odciągnąć Twoją uwagę. Z czasem jednak można wzbogacić tę czynność o dodatkowe elementy, które pobudzać będą zmysły. Mowa tutaj między innymi o olejkach eterycznych, a także kadzidłach. Dostępne w naszej ofercie Palo Santo, czyli święte drzewo, sprzyja wyciszeniu, skutecznie znosi napięcie i redukuje stres. Dla osób, które chcą zwiększyć moc medytacji, polecane jest również kadzidło Nag Champa, którego zapach potrafi wytworzyć „prawdziwie świętą atmosferę”.
Doskonałym urozmaiceniem medytacji jest również dźwięk. Muzyka do medytacji wspiera wyciszenie organizmu i koncentrację szczególnie na początku, gdy uczysz się medytować.
Medytacja jest prosta, ale niekoniecznie łatwa. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność, a także czysta chęć.