Spis treści
Joga – niektórzy traktują ją jako formę aktywności fizycznej. Inni oddają jej się bez pamięci, traktując jako filozofię i sposób na życie. Czym jest joga? Skąd się wywodzi i czy jest zdrowa? Na te i inne pytania postaramy odpowiedzieć w poniższym artykule.
Joga – co to jest?
Joga to jeden z najstarszych systemów filozofii indyjskiej. Jest tradycją samodoskonalenia, a także wewnętrznej harmonii i rozwoju człowieka. Filozofia ta uczy wyciszania i opanowywania ciała oraz umysłu. Praktyka służy głębokiej kontemplacji nad samym sobą, odkrywaniu swoich pragnień i ujarzmianiu ich. Uzyskanie wewnętrznej harmonii i umiejętności panowania nad swoim ciałem i umysłem otworzy drogę do samodoskonalenia się i rozwoju osobistego. Głęboko ukryte i niepoznane pragnienia mogą bowiem przeszkodzić w osiągnięciu życiowym celów.
Joga to również doskonalenie samodyscypliny. Polega na nałożeniu na siebie określonych aktywności, które stale i systematycznie praktykowane pozwolą osiągnąć zamierzony cel. Osiągnięcie wewnętrznej harmonii jest bowiem procesem, który trwa.
Wszystkie podejmowane działania, systemy codziennej praktyki i próba zrozumienia samego siebie służą zjednoczeniu i osiągnięciu doskonałości. Joga to rozwój i dążenie do poprawy jakości życia, a także zdrowia.
Skąd pochodzi joga?
Joga wywodzi się z Indii i powstawała w okresie formowania się cywilizacji. Jest ścieżką samorozwoju obecną na świecie od setek lat. Można powiedzieć, że za oficjalny początek jogi uznaje się powstanie pierwszego traktatu jogi Jogasutry, który stworzony został przez mistrza Patanjali. Traktat ten zawierał w sobie krótkie i zwięzłe sentencje, które stały się kompendium wiedzy na temat filozofii i praktyk jogi. Filozofia i jej wartości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Do Europy dotarły w XX wieku. Obecnie joga cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.
Istnieją cztery ścieżki jogi:
- dyscyplina i medytacja,
- miłość i oddanie Bogu,
- poznanie i wiedza,
- bezinteresowne działanie.
Ta pierwsza stała się punktem wyjścia do uprawiania sportu i aktywizowania wszystkich grup wiekowych. Jogę ćwiczyć można praktycznie wszędzie. Coraz więcej siłowni oferuje tego typu zajęcia. Opierają się one na ćwiczeniu asan, czyli specjalnych pozycji jogicznych.
Joga – dla kogo?
Ćwiczenia jogi przeznaczone są dla wszystkich osób, które pragną uelastycznić, wzmocnić i oczyścić swoje ciało. Spokojny trening pozwala również na uspokojenie umysłu, jego regenerację oraz zapanowanie nad własnymi myślami. Podczas zajęć zazwyczaj panuje cisza, często zdarza się również, że w tle leci relaksacyjna muzyka, która oddziałuje na zmysły.
Jednym z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się odnośnie tego rodzaju aktywności jest: „Czy joga jest zdrowa?”. Odpowiedź brzmi: tak, joga jest jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, ale istnieją przeciwwskazania do jej uprawiania. Sport tego rodzaju polecany jest szczególnie osobom mało wysportowanym, chorującym na nadciśnienie czy niestrawność. Joga może być pomocna również osobom, które żyją w stresie i potrzebują wyciszenia. Nie polecana jest natomiast osobom, które mają problem z równowagą oraz chorują na osteoporozę. Menstruacja, schorzenia kręgosłupa czy ciąża wymagają konsultacji z instruktorem, który indywidualnie dopasuje trening. Przeciwwskazaniami do tego typu aktywności są również stany pooperacyjne, ropne zapalenia uszu czy też odklejająca się siatkówka oka.
Joga w ciąży – czego nie wolno?
Niezależnie od stanu joga polepsza stan zdrowia i zwiększa poziom energii. Warto zatem praktykować ją również w ciąży po uprzednim skonsultowaniu tego z lekarzem. Wszystko zależy od ogólnego samopoczucia kobiety, a także przebiegu ciąży. Prawidłowy przebieg ciąży oraz dobre samopoczucie przyszłej mamy pozwala na regularne trenowanie, które pozytywnie wpływa nie tylko na nastrój, ale również przygotowuje do porodu i niweluje bóle pleców.
Ćwicząc jogę w ciąży najlepiej kierować się własną intuicją. Po pierwszym trymestrze nie można wykonywać żadnych asan w pozycji leżącej, ze względu na to, że mogą one zmniejszyć dopływ krwi do macicy. Od drugiego trymestru lepiej jest ograniczać liczbę wykonywanych asan w pozycji stojącej. Unikać skoków, asan na brzuchu, mocnych skrętów czy ćwiczeń wymagających balansowania. Lepiej jest nie eksperymentować z asanami odwróconymi, a także nie wykonywać pranajam: kapalaphati, bhastriki i kumbaki.
Joga – na co pomaga?
Joga to doskonały sposób na rozciągnięcie mięśni, poprawę mobilności stawów oraz wyciszenie. Joga zwiększa siłę i wydajność mięśni, pobudza układ krążenie i system nerwowy. Oprócz ćwiczenia samego ciała, joga skupia się na umyśle. Ćwiczenie prawidłowego oddechu korzystnie wpływa na pracę serca, a to z kolei pozwala na lepsze dotlenienie komórek całego ciała. Czy joga odchudza? Tak. Regularne ćwiczenia potrafią wyszczuplić i wyrzeźbić sylwetkę, przyspieszyć metabolizm i spalić tkankę tłuszczową.
Jak ćwiczyć jogę?
Jogę ćwiczyć można zarówno w zaciszu własnego domu, jak i na zorganizowanych zajęciach w grupie. Jej działanie jest widoczne tylko i wyłącznie przy regularnej praktyce. Joga w domu powinna ograniczać się do podstawowych asan, które nie wymagają dużej sprawności i asekuracji instruktora. W ćwiczeniach ważne jest dokładne i prawidłowe wykonywanie konkretnych pozycji i brak pośpiechu. Prawidłowy i równomierny oddech pozwoli na wycieszenie i relaks. Uczęszczając na zajęcia z wykwalifikowanym instruktorem można pozwolić sobie na eksperymentowanie i poznawanie kolejnych, bardziej skomplikowanych asan.
Joga – jak zacząć?
Osoby, które zaczynają swoją przygodę z jogą powinny na początek zapoznać się z podstawowymi jej zasadami. Należy przede wszystkim skupić się na prawidłowych oddechu i najprostszych pozycjach. Do rozpoczęcia ćwiczeń jogi nie potrzeba szczególnego przygotowania fizycznego. Warto znaleźć sobie odpowiednie miejsce i wyposażyć się w wygodny strój. Przydatna może być również mata do jogi, posiadająca specjalną powierzchnię antypoślizgową, która gwarantuje bezpieczeństwo. Ćwiczenia należy wykonywać boso lub w skarpetkach.
Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziesz nie tylko strój do jogi, ale również inne akcesoria, które wzbogacą Twoje ćwiczenia i sprawią, że staną się one bardziej efektywne.