Co daje taniec brzucha?

Co daje taniec brzucha?

Taniec brzucha to sztuka tańca, która pochodzi z Afryki Północnej, a także Bliskiego Wschodu. Najczęściej wykonywana jest przez kobiety. Zdarza się jednak, że w tańcu możemy zobaczyć również mężczyzn. Dowiedz się, jak można nauczyć się tańca brzucha i jakie korzyści płyną z regularnego trenowania go. 

Taniec brzucha – czym jest i skąd się wywodzi?

Taniec brzucha to rodzaj tańca, który jest niezwykle zmysłowy i efektowny. Jego historia jest dość zawiła. Posiada arabskie korzenie, ale pochodzi z Egiptu. Jego początkowa nazwa oznaczała po prostu „taniec wschodni” czy też „taniec orientalny”. Obecną nazwę zawdzięcza Francuzom. Bardzo często na jego określenie używa się angielskiej nazwy, czyli „belly dance”. Sam taniec nie posiada dużej liczby skomplikowanych figur. Opiera się na ruchach bioder i klatki piersiowej. W większości polega na improwizacji. 

Taniec brzucha początkowo tańczony był przez kobiety i dla kobiet. Jego wykonywanie było rytuałem. Stanowiło symbol duchowego połączenia się z rodzącą kobietą. Zmysłowe poruszanie biodrami miało za zadanie rozluźnić dolne partie ciała i wspomóc poród. Belly dance stanowił również rozrywkę dla kobiet w tureckich haremach. 

Obecnie taniec brzucha tańczony jest na całym świecie. Zaliczany jest do tańców współczesnych. Oprócz charakterystycznych ruchów ciała, istotna jest również orientalna muzyka, zdobiony strój, a także ekspresja wyrazu.

Taniec brzucha – jak tańczyć?

Taniec brzucha polega na płynnych ruchach całego ciała. Istotna jest przede wszystkim izolacja poszczególnych partii ciała. Oprócz okrężnych ruchów bioder i klatki piersiowej, niezwykle ważne jest wykończenie każdego ruchu rękami. Ich ruch powinien być niezwykle subtelny i delikatny. Płynny ruch przepływa od samych barków aż po palce. 

Taniec brzucha – jak zacząć?

W każdym większym mieście w Polsce z pewnością znajdziesz szkołę tańca, która oferuje zajęcia tego typu. Warto skorzystać z ich oferty i zapisać się na pierwsze lekcje dla początkujących. Jeżeli jednak wolisz trening w zaciszu własnego domu – poszukaj filmów instruktażowych w sieci. 

Naukę belly dance warto rozpocząć od nauki izolacji klatki piersiowej i bioder. Jednymi z pierwszych figur mogą być kółeczka poziome i pionowe klatki piersiowej, a także kółka biodrami.

  • Poziome kółka klatki piersiowej – należy wysunąć klatkę piersiową w przód, następnie w bok, tył i drugi bok. Na początku można robić to powoli i postarać się, aby biodra pozostawały nieruchomo. Z czasem ruch powinien stać się płynny i szybszy. 
  • Pionowe kółka klatki piersiowej – ruch ten jest podobny do poprzedniego jednak z tą różnicą, że ruch klatki rozpoczyna się od wysunięcia jej w górę, następnie na bok, w dół i drugi bok. 
  • Kółka biodrami – tę figurę należy wykonywać na złączonych i lekko ugiętych w kolanach nogach. Następnie należy wypchnąć biodra w przód, następnie w bok, tył i drugi bok. Klatka piersiowa powinna pozostawać w bezruchu. Całą uwagę należy skupiać na okrężnym ruchu bioder. 

Przy wykonywaniu tych figur ręce powinny znajdować się równolegle po obu stronach ciała. Jeżeli uda się opanować wymienione figury, można spróbować dodać ruch rąk i dłoni. 

Co daje taniec brzucha?

Taniec brzucha najbardziej angażuje mięśnie brzucha, klatkę piersiową, biodra oraz dłonie. Jego regularne praktykowanie z pewnością pozytywnie wpłynie na wyrzeźbienie i wysmuklenie sylwetki. Pojawi się wyraźniejsze wcięcie w talii, a ręce staną się smuklejsze i bardziej elastyczne. Ponadto zyskasz większą świadomość swojego ciała. Nauczysz się pracy z nim. Poprawisz swoją kondycję, wytrzymałość i koordynacją ruchową. Taniec ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Pozwala zwalczać stres i depresję. Dodaje zarówno energii do codziennego życia, a także pewności siebie wynikającej z większej świadomości ciała. 

Jak ubrać się do tańca brzucha? 

Obecnie tancerki tańca brzucha kojarzone są z odkrytym brzuchem i mocno ozdobnymi częściami garderoby. Cechą charakterystyczna jest bogato zdobiony stanik, długa spódnica, a także chusta z monetami obwiązana wokół bioder. Taki obraz ma jednak mało wspólnego z pierwotną sztuką belly dance. Dawniej tańczono bowiem w zabudowanych i skromnych sukniach. Nie trzeba było podkreślać kobiecych kształtów ozdobnym strojem, gdyż nawet najmniejszy, subtelny i tajemniczy ruch tancerki emanował zmysłowością. 

Taniec brzucha to rodzaj tańca przeznaczony dla osób, które są zafascynowane orientalną sztuką i pragną lepiej poznać swoje ciało. To również idealny sposób na wysmuklenie sylwetki i zgubienie kilku zbędnych kilogramów. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.