Sezon Pitta, czyli ajurweda latem

Sezon Pitta, czyli ajurweda latem

Lato to szczególny czas w roku. To właśnie w ciągu tych dwóch miesięcy temperatury osiągają najwyższe wartości. Wszystkie elementy nagrzewają się, co wzbudza także ogień w ludziach. Ten okres jest szczególnie istotny dla osób z rozwiniętą doszą Pitta. Jest ona powiązana z ogniem, co oznacza, że gorące powietrze ją mocno aktywuje. W jaki sposób zapanować nad swoją Pittą latem? Sprawdź kilka porad co zrobić, żeby ostudzić się podczas upalnych dni.

Postaw na kontakt z naturą

Osoby z dominującą doszą Pitty mają w sobie wewnętrzny ogień. Jest on aktywny cały rok. Z pewnością możesz zauważyć, że zimą jest Ci znacznie cieplej niż innym. Niestety, wiąże się to również z wybuchowym charakterem. Szczególnie problematyczne jest lato, w jego gorącym okresie. Nie bez powodu wakacje są nazywane sezonem Pitta.

Twoja dominująca dosza jest mocno związana z żywiołami. Dlatego chcąc ją uspokoić postaw na kontakt z naturą. Pitty cenią sobie bardzo mocno wysiłek fizyczny, szczególnie ten na zewnątrz. Możesz pobiegać, pójść na spacer lub odpocząć na rowerze. Każda z tych aktywności wyciszy Twoją Pittę i umożliwi Ci uspokojenie emocji.

Możesz kontrolować swój ogień poprzez ciągły kontakt z naturą. Staraj się codziennie spacerować, nawet po okolicy. Jeżeli tylko możesz, wybierz się na wycieczkę w góry. Zdobywaj szczyty i obserwuj, jak Twój gniew maleje, żeby w końcu zniknąć całkowicie.

Jedz częściej, ale mniejsze porcje

Jedzenie jest istotnym elementem Twojego życia. Dosza Pitty połączona jest między innymi z trawieniem. Dlatego zdarza się, że podczas spadku cukru rzucasz się na jedzenie, osiągając po wszystko w zasięgu. W ten sposób naruszasz swoją równowagę oraz narażasz zdrowie.

Naucz się jeść regularnie, często. Stawiaj na mniejsze porcje. Wyrobienie tego nawyku pozwoli Ci nie tylko zadbać o zdrowie. Dzięki niemu masz możliwość kontrolowania swojej Pitty i zachowania spokoju. Nawet najtrudniejsze i stresujące sytuacje nie wyprowadzą Cię z równowagi.

Obniż temperaturę swojego ciała

W Twoich żyłach płynie ogień. Temperatura na zewnątrz tylko go wzmaga. Postaw na obniżenie temperatury swojego ciała. Przewietrz pokój, w którym się znajdujesz, zjedz chłodny posiłek. W ten sposób ochłodzisz swoją Pittę i będziesz mieć nad nią większą kontrolę.

Zauważ, że zimą jest Ci znacznie łatwiej zachować spokój. Jest to związane z Twoją dominującą doszą. Jeżeli obniżysz temperaturę ciała, Twoje życie podczas gorących miesięcy stanie się łatwiejsze i bardziej spokojne.

Lekkostrawne posiłki to Twój sprzymierzeniec

Rodzaj posiłków również ma wpływ na aktywność Twojej Pitty. Postaw na lekkostrawne, delikatne potrawyktóre nie są mocno doprawiane. Im więcej przypraw tym wyższa jest temperatura Twojego ciała. Dlatego Twoja dominująca dosza może zostać aktywowana.

Jeżeli postawisz na posiłki, które możesz sprawnie strawić, szybciej się wyciszysz. Dobrym rozwiązaniem jest dieta wegetariańska lub wegańska. W tym przypadku delikatne rośliny wpływają pozytywnie na całe Twoje ciało.

Wycisz swoją Pittę

Jeżeli Twoją dominującą doszą jest Pitta, warto postawić na wyciszenie ciała. Wręcz powinno to być nieodłącznym elementem każdego dnia. W ten sposób również Pitta pozostanie uśpiona i delikatna. Im bardziej się denerwujesz i odnosisz temperaturę skóry tym trudniej będzie Ci zachować spokój. Dobrą praktyką jest bezpośredni kontakt stóp z ziemią. Jeżeli tylko masz taką możliwość, w chwilach złości zdejmij buty i pozwól sobie na spacer po trawie bez nich. Z łatwością zauważysz, jak szybko możesz wyciszyć swoją Pittę.

W sytuacjach, kiedy obserwujesz wzrost napięcia, staraj się wyciszyć. Sięgać po jeden ze sprawdzonych sposobów i skupić się na obniżeniu temperatury ciała. Dzięki kontakcie z naturą, uziemieniu oraz chłodnym zabiegom możesz kontrolować swoją Pittę.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.