Spis treści
Do tego, że masaże są doskonałym sposobem na relaks nie trzeba nikogo przekonywać. Połączenie doznań aromatycznych i rozluźnienia mięśni zapewnia regenerację organizmu i odpoczynek. Metoda ta ma także swoje zastosowanie w tradycyjnej indyjskiej medycynie. Dowiedz się, czym charakteryzuje się masaż ajurwedyjski i kiedy warto z niego skorzystać.
Masaże ajurwedyjskie – czym są?
Masaż to jeden z podstawowych zabiegów stosowanych w Ajurwedzie. Przybiera on postać rytuału i ma za zadanie oddziaływać holistycznie na ciało, umysł i duszę. Podczas takiego masażu stosowane są specjalistyczne ziołowe oleje o niezwykłych właściwościach, To właśnie one stanowią klucz do leczniczego działania zabiegu. W zależności od wyboru preparatu, masaż może mieć działanie detoksykujące, uspokajające, chłodzące lub rozgrzewające. Zabieg wykonuje się na drewnianym łóżku. W tym czasie leży się nago, będąc przykrytym bawełnianą chustą. Masowane mogą być różne części ciała, w zależności od potrzeb.
Jak wygląda masaż ajurwedyjski?
Masaże ajurwedyjskie wykonuje się poprzez stosowanie podobnych technik, co w masażu tradycyjnym. Ważną różnicą jest zastosowanie odpowiedniego oleju. Ruchy masażysty natomiast powinny być intensywniejsze, gdy są wykonywane w kierunku serca i delikatniejsze w powrocie. Technika ta wykorzystuje drenaż limfatyczny, który pozwala usprawnić przepływ energii w ciele. Zabiegi te trwają zazwyczaj od półtorej do dwóch godzin, często zaleca się wykonać ich serię. Przed masażem nie należy spożywać ciężkich posiłków. Po zabiegu natomiast warto wziąć prysznic bez użycia kosmetyków, aby przedłużyć działanie olejów. Resztę dnia najlepiej spędzić na odpoczynku, w cieple, unikając przeciągów, alkoholu i silnych emocji.
Masaże ajurwedyjskie – zalety
Masaż ajurwedyjski może być stosowany przez każdego, niezależnie od wieku czy sprawności. Jego najbardziej zauważalnym i natychmiastowym efektem jest poczucie relaksu, które wynika z działania aromaterapeutycznego olei ajurwedyjskich oraz rozluźnienia mięśni. Zastosowanie odpowiednich ruchów poprawia także pracę układu krążenia i przepływ limfy, a preparaty ziołowe nawilżają skórę. Ważne jest także działanie tego zabiegu na harmonię energetyczną w organizmie. Przywraca on równowagę żywiołów, a także niweluje blokady energii pozwalając na spokojne jej krążenie. Jest to zatem doskonały sposób na odprężenie ciała i odzyskanie czystości umysłu.
Masaż Ajurweda – dla kogo?
Z masażu ajurwedyjskiego można korzystać zawsze, jednak jest on szczególnie zalecany osobom, które cierpią na ciągłe przemęczenie i chroniczny stres. Przynosi on ulgę także w przypadku bólu mięśni i kręgosłupa. Pomaga również w problemach z krążeniem, a nawet w leczeniu otyłości. Co ciekawe, zioła stosowane w Ajurwedzie mają właściwości regulujące gospodarkę hormonalną. Sprawia to, że masaż z ich zastosowaniem może pomóc w terapii niepłodności.
Masaże ajurwedyjskie – rodzaje
Przez tysiące lat tradycji Ajurwedy powstało wiele odmian masażu, z czego każda leczy inne dolegliwości. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów.
- Hasta Abhayaga. To masaż całego ciała i głowy z użyciem ciepłego oleju. Ma działanie przeciwstarzeniowe, zalecany jest więc osobom w każdym wieku w celu utrzymania dobrej kondycji. Stanowi doskonałe przygotowanie do innych zabiegów.
- Marma Abhyanga. To połączenie masażu z akupresurą ośrodków energii. Przyspiesza gojenie i leczenie, uwalniając przy tym toksyny z organizmu i zapewniając harmonijny przepływ energii.
- Pizhiccil. Technika, która polega na namaczaniu tkaniny w dużej ilości ciepłego oleju, a następnie wyciskaniu go na ciało pacjenta z niewielkiej wysokości. Wykonują go dwie osoby – jedna zajmuje się namaszczaniem, a druga masuje.
- Pada Abhyanga. To bardzo intensywny masaż, który wykonywany jest stopami i dłońmi. Jest szczególnie zalecany osobom wykonującym intensywne ćwiczenia fizyczne, ponieważ pomaga rozluźnić mięśnie i stawy.
Przed wyborem masażu ajurwedyjskiego warto skontaktować się z konsultantem Ajurwedy. Pozwoli to najlepiej dopasować zabieg do indywidualnej konstytucji i potrzeb pacjenta. Dobrze wykonany zabieg z pewnością przywróci balans energetyczny w ciele i zapewni spokój ducha i jasność umysłu.