Spis treści
Spożywanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla zdrowia organizmu. Często jednak zapomina się o tym ze względu na brak czasu lub sięga po zamienniki, takie jak słodzone napoje. Przedstawiamy 10 sposobów, które ułatwią Ci picie większych ilości wody.
Dlaczego trzeba pić wodę?
Płyn ten stanowi ponad połowę masy ciała i pełni w nim wiele ważnych funkcji. Jest rozpuszczalnikiem niezbędnych do życia substancji mineralnych i pomaga je transportować do różnych narządów. W stawach czy gałkach ocznych chroni przed tarciem i urazami, w mięśniach pomaga pozbyć się toksycznych produktów nadmiernego wysiłku, a w pocie, którego stanowi 99%, pozwala organizmowi się ochłodzić. Odwodnienie powoduje takie efekty, jak zmęczenie, bóle głowy, senność, problemy z układem trawiennym oraz uczucie zmęczenia. Wiele osób zauważa także pogorszenie wyglądu skóry i włosów, gdy nie piją wystarczająco dużo płynów.
10 sposobów na picie większych ilości wody
- Codzienna rutyna
Każdemu w ciągu dnia towarzyszą powtarzalne, codzienne rytuały, np. po przebudzeniu się lub przed pójściem spać. Warto w ich harmonogram wpleść szklankę wody. Może ona także towarzyszyć takim zwyczajom, jak popołudniowa kawa czy wieczorny spacer.
- Cel
Ustalenie celu, który będzie dokładny i określony w czasie, może być motywacją samą w sobie. Warto określić, ile wody dziennie chce się pić i postawić sobie wyzwanie. Ustalony cel pomaga także w obserwowaniu swoich postępów.
- Butelka wielorazowa
Używanie butelki wielokrotnego użytku sprawia, że można mieć wodę zawsze przy sobie. Butelka ozdobiona estetycznym wzorem zwraca na siebie uwagę, przypominając o spożyciu płynów. Ponadto rozwiązanie to jest znacznie lepsze dla planety niż kupowanie kilku plastikowych butelek dziennie.
- Przypomnienia
Jeśli nie odczuwa się pragnienia w ciągu dnia, warto ustawić sobie budziki na smartfonie czy smartwatchu. Jest to świetny sposób na pamiętanie o piciu wody. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie aplikacji, która nie tylko wysyła powiadomienia, ale także liczy ile wody już zostało wypite.
- Odstawienie napojów słodzonych
Wszelkie napoje energetyczne, soki, słodzone herbaty czy napoje gazowane mogą zostać zastąpione szklanką zdrowej wody. Tym samym zmniejsza się spożycie cukru, co może ułatwić osiągnięcie deficytu kalorycznego i stracenie na wadze.
- Smak
Wiele osób nie pije wystarczającej ilości wody dlatego, że nie odpowiada im jej smak. Można go jednak wzbogacić za pomocą owoców, warzyw i ziół. Wystarczy do butelki wrzucić kilka plasterków limonki i ogórka oraz listek mięty, aby uzyskać świeży, interesujący aromat, który zachęci do picia wody.
- Picie przed posiłkiem
Łatwym sposobem na zwiększenie spożycia wody jest picie szklanki przed jedzeniem. Zakładając, że codziennie je się 3 posiłki, w ten sposób zwiększa się spożycie wody o 3 szklanki, czyli 750 ml. Ten zwyczaj może też pohamować apetyt i sprawić, że zje się mniejszą porcję.
- Dzbanek filtrujący
Woda z kranu w większości polskich miast jest zdatna do picia, jednak wiele osób odczuwa przed tym opory. W tym wypadku warto zainwestować w dzbanek lub butelkę filtrującą. Dobrym rozwiązaniem są także naczynia miedziane, które w naturalny sposób działają antybakteryjnie i detoksykująco na wodę.
- Picie co godzinę
Jeśli pracuje się w standardowym, ośmiogodzinnym trybie, picie szklanki wody co godzinę powinno zaspokoić prawie całe dzienne zapotrzebowanie na płyny. Wystarczy napełnić szklankę po przyjściu do pracy, a przed rozpoczęciem kolejnej godziny ją dopić i napełnić ponownie.
- Jedzenie
Owoce i warzywa składają się głównie z wody, która jest wchłaniana do organizmu w taki sam sposób jak ta, którą się pije. Warto więc zamienić przekąski na takie produkty, jak melon, arbuz, ogórek, cukinia lub seler. Inną ich zaletą jest bogactwo witamin i minerałów, jakie można dostarczyć w ten sposób organizmowi.
Picie dużej ilości wody poprawia samopoczucie i trawienie, może także zmniejszać apetyt i sprzyjać odchudzaniu. Najważniejsze jest wyrobienie sobie nawyku picia wody o określonych porach – po pewnym czasie nie trzeba już nawet o tym pamiętać. Warto mieć przy tym na uwadze swój wpływ na środowisko i wybierać rozwiązania wielokrotnego użytku zamiast plastikowych butelek.