Aromaterapia. Działanie i zastosowanie olejków eterycznych.

Aromaterapia. Działanie i zastosowanie olejków eterycznych.

Aromaterapia jest kuracją wykorzystującą olejki eteryczne. Doskonale pielęgnuje ciało, a także ma korzystny wpływ na zdrowie, szczególnie psychicznie. Dowiedz się, czym jest aromaterapia oraz jakie olejki do aromaterapii będą dla Ciebie najlepsze.

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to kuracja, w której główną rolę odgrywają naturalne olejki eteryczne. Znana i praktykowana jest już od czasów sumeryjskich. Jej ogromnym plusem jest fakt, że kuracja może odbywać się w domowym zaciszu. Potrzebne do tego celu naturalne oleje, a także inne potrzebne akcesoria są łatwo dostępne w aptekach, a także w sieci. Aromaterapia polecana jest szczególnie osobom borykającym się z bólami stawów i mięśni, katarem, kaszlem i bólami głowy. Zabiegom tego typu nie powinny poddawać się natomiast małe dzieci, kobiety w ciąży, a także osoby z alergią. 

Aromaterapia – jak stosować?

Leczenie zapachem może odbywać się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest kąpiel, która przez wielu uważana jest za jedną z najprzyjemniejszych form aromaterapii. Ciepła woda z dodatkiem olejku eterycznego oddziałuje na wiele zmysłów delikatnie otulając ciało pięknym zapachem. Kąpiel tego typu skutecznie redukuje stres i napięcie, a także sprzyja rozluźnieniu mięśni. 

Kolejną formą aromaterapii jest masaż. Nacieranie ciała olejami eterycznymi i delikatne jego masowanie rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie krwi. Masaż i leczenie zapachem skutecznie redukują napięcia i potrafią skutecznie zniwelować stres. 

Aromaterapia to również inhalacja, a także stosowanie kompresów.

Olejki eteryczne – jak używać?

Olejki eteryczne to naturalne wyciągi z różnych części roślin: kwiatów, łodyg czy zalążków. Różnią się między sobą przede wszystkim zapachem, ale wszystkie w podobnym stopniu wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Niektóre z olejków eterycznych działają również przeciwwirusowo. Zaletą aromaterapii olejkami eterycznymi jest przede wszystkim ich korzystny wpływ na układ odpornościowy, krążenie, a także niwelowanie bólu. Ponadto kąpiel czy masaż z wykorzystaniem zapachu oddziałuje na zmysły i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. 

Olejki eteryczne polecane są do kąpieli, inhalacji czy masażu. W każdym przypadku należy stosować się do zalecanych dawek – od 5 do 10 kropel. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania olejków na skórę. Olejek należy bowiem wymieszać z olejem roślinnym bądź oliwą z oliwek. Zbyt duża ilość olejku eterycznego może podrażnić skórę. 

Rodzaje olejków eterycznych 

Na rynku dostępny jest szeroki wybór olejków eterycznych. Do najpopularniejszych należą:

  • olejek cytrynowy – orzeźwiający i pobudzający; łagodzi nadciśnienie i przeziębienia; doskonale radzi sobie również ze stanami zapalnymi skóry, opryszczką czy też żylakami, 
  • olejek lawendowy – idealny dla osób, które cierpią na bezsenność i narażone są na stres; olejek lawendowy skutecznie łagodzi stany zapalne, pomaga w leczeniu trądziku, a także świetnie radzi sobie z bólami głowy i depresją, 
  • olejek miętowy – orzeźwiający i łagodzący podrażnienia; wykazuje działanie silnie odprężające.

W ofercie naszego sklepu dostępne są również dwie mieszanki – Air i Serenity, które doskonale wyciszają i odprężają organizm. 

Jak używać kominka do aromaterapii?

Bardzo popularną forma stosowania olejków eterycznych jest kominek aromatyczny. Jest to dwuczęściowe ceramiczne narzędzie, którego górna część przeznaczona jest na olejek, dolna posiada otwór, w który wkłada się małą świeczkę. W górnej części należy umieścić ciepłą wodę i kilka kropel olejku. Jedną z najlepszych proporcji będą 4 krople na 150 ml wody. Płomień świecy znajdujący się bezpośrednio pod stworzoną esencją, będzie ją podgrzewał zapewniając doskonałe warunki do uwalniania pięknego zapachu. Aromatyczna sesja świetnie sprawdzi się po stresującym dniu. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.