Czakry i ich znaczenie 

Czakry i ich znaczenie 

Szukasz wewnętrznej harmonii i spokoju? Zastanawiasz się, co zrobić, by czuć się lepiej każdego dnia? Dowiedz się, czym jest czakra i jaki ma wpływ na życie. 

Co to są czakry?

Pojęcie czakr wywodzi się z religii dharmicznych, czyli między innymi z buddyzmu i hinduizmu. Czakry to specjalne punkty w ciele człowieka, które wiążą aurę, czyli energię biomagnetyczną z ciałem. Każda z czakr jest ściśle połączona zarówno z konkretną częścią ciała, jak i dziedziną życia i chorobami. Czakry, czyli centra energetyczne, służą zatem do pobierania, przetwarzania oraz rozprowadzania po całym ciele energii życiowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Słowo „czakra” pochodzi z języka używanego w świętych księgach Indii, czyli sanskrytu i oznacza „wir”.

Obecność czakr w ciele człowieka była wielokrotnie podważana przez naukowców. Dlatego też uznawana jest przez nich jako pseudonauka.  

Ile jest czakr?

Ośrodki energetyczne rozmieszczone są w ciele człowieka wzdłuż kręgosłupa. Wyróżnia się 7 czakr. Te, które umiejscowione są poniżej pasa odpowiedzialne są za fizyczny aspekt życia człowieka, te w obrębie klatki piersiowej odpowiadają za funkcje emocjonalne, zaś te w obrębie głowy wpływają na intuicję i mentalność człowieka. 

Czakry za co odpowiadają?

Czakra Podstawy 

Czakra Podstawy to centrum energii. Stanowi podstawę, gdyż pobiera ona energię z Ziemi. Znajduje się na końcu kości ogonowej. Ma bardzo duży wpływ na działanie wszystkich pozostałych czakr. Jej zadaniem jest przede wszystkim pomoc w śmiałym podążaniu za obraną przez siebie drogą. Gruczołem dokrewnym Czakry Podstawy są nadnercza. 

Czakra Sakralna

Znajduje się na wysokości kości krzyżowej i jest ośrodkiem energii seksualnej. Gruczołem, za który jest odpowiedzialna są jajniki bądź jądra. Odpowiada za kreatywność, zadowolenie z życia i emocjonalność. Pozwala na tworzenie związków z innymi ludźmi. 

Czakra Splotu Słonecznego

Czakra Splotu Słonecznego umiejscowiona jest nieco powyżej pępka. Odpowiada za realizację człowieka w materialnym świecie. Odpowiedzialna jest za pewność siebie, wytrwałość w realizacji swoich planów, a także motywację. Gruczołem jest trzustka. 

Czakra Serca

Znajduje się w samym centrum klatki piersiowej na wysokości serca. Jest to miejsce, w którym fizyczność spotyka się z duchowością. Czakra Serca umożliwia odczuwanie bezwarunkowej miłości, a także współczucia czy wdzięczności. Odpowiedzialna jest również za empatię oraz umiejętność wybaczania. Organem dokrewnym jest grasica.

Czakra Gardła

Zlokalizowana na środku gardła. Jest pomostem łączącym umysł z sercem. Uważa się, że jest ona odpowiedzialna za centrum głosu – zarówno tego zmysłowego, jak i wewnętrznego. Jest to miejsce komunikacji z samym sobą, a także innymi ludźmi. Gromadzona w niej energia umożliwia wsłuchanie się w siebie i własne potrzeby. Gruczołem, za który odpowiada jest tarczyca. 

Czakra Trzeciego Oka

Umiejscowiona jest nad linią brwi. Związana przede wszystkim ze zmysłem wzroku, wiedzą duchową, a także rozwojem intuicji. Jej gruczołem jest przysadka mózgowa. Czakra Trzeciego Oka ma bardzo duży wpływ na osobowość człowieka. Odpowiedzialna jest za zdolność skupiania uwagi i koncentrację, a także kontrolę myśli. 

Czakra Korony

Czakra Korony zamyka cały układ energetyczny i umiejscowiona jest nad szczytem głowy. W religiach dharmicznych uznawana jest za punkt styczny ze źródłem, dlatego jej znaczenie bardzo często było symbolicznie podkreślanie, np. noszonymi przez władców koronami. Czakra Korony odpowiada za myślenie całościowe, a także odczuwanie jedności ze Wszechświatem. Pozwala korzystać z wewnętrznej mądrości i sensu życia. Gruczołem, za jaki jest odpowiedzialna, jest szyszynka.

Kolory czakr i ich znaczenie

Każda z czakr posiada swój określony kolor. Jest to niezwykle istotne, ponieważ za pomocą określonych barw można uzdrawiać i harmonizować poszczególne centra energetyczne. 

  • Czakra Podstawy – jej kolorem jest czerwień. Otworzyć czakrę, a także ją zharmonizować mogą zatem wszelkie dodatki w tym kolorze – zarówno w ubiorze, jak i wnętrzu. Kamieniem, który ma na nią kluczowy wpływ może być koral, rubin bądź hematyt. Żywiołem jest ziemia. 
  • Czakra Sakralna – charakteryzuje się barwą pomarańczową. Kamieniem może być zatem tygrysie oko czy też pomarańczowy agat. Żywioł: woda.
  • Czakra Splotu Słonecznego – żółć bądź złoto. Jej otworzenie możliwe jest przy użyciu bursztynu, cytrynu bądź kamienia słonecznego. Żywioł: ogień.
  • Czakra Serca – kolor zielono-różowy. Kamienie to przede wszystkim kryształ górski, a także awenturyn. Żywiołem jest powietrze. 
  • Czakra Gardła – błękit. Do kamieni odpowiadających tej czakrze należy turkus, niebieski kwarc czy akwamaryn. Żywioł: eter. 
  • Czakra Trzeciego Oka – kolorem tej czakry jest granat. Kamieniem natomiast turmalin, ciemny ametysty i szafir. 
  • Czakra Korony – biel bądź też jasny fiolet. Kamień to perła, diament bądź kwarc. 

Prawidłowy przepływ energii pomiędzy czakrami jest wynikiem intensywnej pracy nad sobą. Istnieje wiele ćwiczeń, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, które stymulują pracę czakr pozwalając im na harmonijną pracę. Do oczyszczania czakr przydatnym akcesorium mogą okazać się kamienie mandale w kolorach odpowiadających poszczególnym czakrom, np. turkusowo-złoty kamień mandala odpowiadający Czakrze Gardła. Dbanie o harmonię i prawidłowy przepływ energii może pozytywnie wpływać zarówno na zdrowie fizycznie, jak i psychiczne. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.