Co to jest kurkuma? Jak ją stosować?

Co to jest kurkuma? Jak ją stosować?

Kurkuma to jedna z przypraw, która zyskuje coraz to większą popularność. Posiada wiele cennych właściwości, które nie tylko gwarantują potrawom wyjątkowy smak, ale również pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Dowiedz się, na co pomaga kurkuma, jak ją stosować i do czego dodawać. 

Co to jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa, która wywodzi się z Indii. Jej inna nazwa to m.in. ostryż i szafran indyjski. W kuchni znana również jako barwnik, który zapewnia potrawom wyjątkowo żółty kolor. Przyprawa wykorzystywana jest również w medycynie Dalekiego Wschodu ze względu na zawartą w sobie kurkuminę, która posiada wiele właściwości leczniczych. 

Kurkumę otrzymuje się z korzenia, który przypomina imbir. Jest do niego również podobna w zapachu. Posiada korzenny, silny i lekko gorzkawy smak, a także intensywny żółty kolor. Jej odcień zawdzięcza się wyżej wymienionej kurkuminie, która stanowi jeden z podstawowych składników przyprawy curry. Wykorzystywana jest również do barwienia produktów spożywczych.  

Czy kurkuma jest zdrowa?

Lecznicze właściwości kurkumy odkryto już w VII wieku n.e. Z hinduskich i chińskich zapisków wynika, że wykorzystywana była w celu łagodzenia wielu dolegliwości. Pośród nich można wyróżnić łagodzenia bólów menstruacyjnych u kobiet, stanów zapalnych organizmu, a także wszelkich chorób pasożytniczych. 

Kurkuma – na co pomaga?

Kurkuma charakteryzuje się wieloma pozytywnymi dla zdrowia właściwościami. Pierwszą z nich jest zdolność do pobudzania komórek mózgowych. Jest to niezwykle istotne w przypadku udarów mózgu czy też choroby Alzheimera. Przyprawa polecana jest również osobom, które borykają się z zaburzeniami osobowości bądź depresją. Ponadto może być stosowana pomocniczo w terapii nowotworowej, a także infekcjach na tle wirusowym. Kurkuma zapobiega również powstawaniu schorzeń powodowanych przez bakterie i grzyby. 

Kurkuma wzmacnia odporność organizmu. Niszczy drobnoustroje, które mogą być źródłem chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Wspomaga również pracę wątroby i układu trawiennego. Dodatkowo wspiera pracę serca, a także całego układu krążenia. Obniża poziom szkodliwego cholesterolu, a także zapobiega zlepianiu się płytek krwi. 

Czy kurkuma odchudza?

To jedno z najczęściej pojawiający się pytań odnośnie kurkumy. Przyprawa pozytywnie wpływa na układ trawienny. Ma wpływ na produkcję żółci, enzymów trzustkowych, a także skutecznie podkręca metabolizm. Ponadto oczyszcza organizm z toksyn. Wszystko to składa się na sprawniejsze spalanie przez organizm tłuszczów, dzięki czemu sylwetka staje się smuklejsza. 

Kurkuma – jak stosować?

Kurkumę warto stosować w codziennej diecie. Zaleca się spożywanie około ćwierć łyżeczki kurkumy dziennie. Ze względu na silne działanie, bez wyraźnych wskazań, nie powinno przekraczać się tej dawki. Kurkumę można spożywać zarówno w postaci świeżego korzenia, jak i zmielonej przyprawy. Kurkumina zawarta w kurkumie jest zdecydowanie lepiej przyswajana przez organizm w połączeniu z pieprzem, a właściwie z zawartą w nim piperyną. Zaleca się spożywanie przyprawy w towarzystwie wysokiej jakości tłuszczów, takich jak np. olej lniany. 

Kurkuma – do czego dodawać?

Kurkumę warto dodawać do dań. Doskonale komponuje się przede wszystkim z daniami kuchni azjatyckiej. Jest obowiązkowym składnikiem tajskich zup, a także dań typu curry. Można dodawać ją również do dań z dyni czy jajek, a także mięsa drobiowego. 

Korzeń kurkumy można pokroić na plasterki i zaparzyć. Można również zetrzeć go na tarce i wycisnąć sok, który dodawać można do koktajli czy jogurtów. 

Kurkuma – jak stosować leczniczo?

Na rynku dostępna jest również kurkuma w tabletkach. W naszym sklepie znajdziesz czystą, certyfikowaną i organiczną kurkumę, która dla lepszego wchłaniania połączona została z pieprzem. Opakowanie zawiera 100 tabletek, a zalecana porcja to od 2-6 kapsułek dziennie. Kurkumę w tej postaci najlepiej spożywać w trakcie lub po spożyciu posiłku. 

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.