Spis treści
Na świecie coraz bardziej widoczne są efekty eksploatacji zasobów naturalnych. Zaśmiecone morza i oceany, mikroplastik obecny w pożywieniu, umierające zwierzęta, zrujnowana bioróżnorodność czy anomalie pogodowe to tylko niektóre z nich. Skutki korzystania z plastiku dotyczą nie tylko środowiska, ale także zdrowia ludzi na całej planecie. Jednym ze sposobów na ograniczenie własnej produkcji śmieci jest zastąpienie plastikowych butelek na wodę tymi wielokrotnego użytku. Sprawdź, jak miedziane naczynia mogą zmniejszyć Twój negatywny wpływ na środowisko.
Dlaczego plastikowe butelki są złe?
Choć na to pytanie powinien być w stanie odpowiedzieć nawet przedszkolak, wielu ludzi nadal z nich korzysta dzień w dzień. Warto więc zagłębić się w to, jak powstają i co się z nimi dzieje, gdy zostają zużyte.
Plastik jest produktem przetwarzania ropy naftowej. Wydobycie tego surowca wymaga wykonania głębokich odwiertów, które same w sobie mają ogromny wpływ na środowisko. Następnie ropa trafia do rafinerii produkujących niewyobrażalne ilości zanieczyszczeń, które trafiają do powietrza, wody i gleby. Z ropy powstaje plastik, który następnie przetapiany jest w różne wyroby, między innymi butelki. Następnie transportowane są do firm, które napełniają je wodą i rozwożą do sklepów.
Globalnie proces dostarczenia konsumentom butelkowanej wody wytwarza około 2,5 miliona ton dwutlenku węgla rocznie. Prawdopodobnie jest to najmniej efektywny i najbardziej kosztowny, zarówno dla klientów, jak i dla planety, sposób zaopatrywania ludzkości w wodę.
Co dzieje się z plastikową butelką po zużyciu?
Wiele osób usprawiedliwia swoje zużycie plastiku tym, że segregują śmieci. Jednak w Polsce do recyklingu trafia tylko część pustych opakowań. Co zatem dzieje się z resztą z nich? W dużej mierze kończą na wysypiskach śmieci, gdzie rozkładają się na drobniejsze części plastiku, które dostają się do wód gruntowych, jezior i rzek. Inne zalegają w lasach lub trafiają do morza, gdzie stanowią poważne zagrożenie dla dzikich zwierząt. Plastik potrzebuje od 500 do 700 lat na całkowity rozkład. Jednak nawet poddanie go recyklingowi generuje zużycie energii, produkcję dwutlenku węgla i odpadów, które nie nadają się już do ponownego wprowadzenia w obieg.
Czy woda w butelkach faktycznie jest zdrowsza?
Ceny wody butelkowanej w porównaniu do tej, która leci z kranu, są kilkaset razy większe. Większość polskich miast deklaruje, że woda wodociągowa jest poddawana testom, według których jest zdatna do picia. W razie wątpliwości można ją przegotować i przefiltrować. Producenci wody mineralnej co roku wkładają ogrom środków w marketing. Ma to na celu wytworzenie przekonania, że woda w butelkach ma wyjątkowe właściwości. Może to być wysoka zawartość minerałów lub krystalicznie czysty, orzeźwiający smak – niezależnie jednak od tego, co mówią slogany reklamowe, jest to tylko woda. Najprawdopodobniej taka o niższej jakości niż ta płynąca w wodociągach – normy systemów kanalizacyjnych są często o wiele bardziej restrykcyjne, niż te dotyczące wody butelkowanej. Samo opakowanie wykonane z plastiku sprawia, że do płynu dostają się toksyczne chemikalia i pije się już nie wodę źródlaną, ale koktajl mikroplastiku i szkodliwych substancji.
Butelki wielokrotnego użytku – eko alternatywa
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, powinno być zrozumiałe, dlaczego butelki wielokrotnego użytku są lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, służą one przez lata. Korzystanie z nich nie powoduje codziennej produkcji kilku nowych odpadów. Redukuje to indywidualny ślad węglowy i ilość śmieci na wysypiskach. Dodatkowo, zmniejsza się w ten sposób zapotrzebowanie na plastikowe opakowania, co w efekcie może sprawić, że będzie się ich produkować mniej. Wybór butelki wielokrotnego użytku także ogranicza dochody korporacji sprzedających napoje w plastiku.
Butelki miedziane – dlaczego warto?
Miedź jest pierwiastkiem niezbędnym dla ludzkiego organizmu. Ma ona wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego i wchłanianie żelaza, a do tego wykazuje właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne.Zauważyli to mieszkańcy południowej Azji już tysiące lat temu. Widzieli, że woda przechowywana w miedzianych naczyniach dłużej zachowuje świeżość, ma lepszy smak i pozwala uniknąć chorób.
Według Ajurwedy, czyli tradycyjnej indyjskiej nauki o zdrowiu, picie wody z miedzianych naczyń może mieć bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zapewnia ona równowagę trzech żywiołów energetycznych w organizmie. Jest to wata, czyli powietrze, kappa, czyli woda i pitta, czyli ogień. Woda powinna odstać w miedzianym naczyniu co najmniej kilka godzin. W tym czasie cząsteczki miedzi przenikają do płynu. Spożywanie takiego napoju ma pozytywnie wpływać na:
- witalność;
- trawienie;
- układ odpornościowy;
- spowalnianie procesów starzenia;
- przyspieszenie metabolizmu;
- wygląd włosów i skóry.
Ponadto, miedź jest surowcem, który można poddać całkowitemu recyklingowi. Wykonane z niej butelki są także lekkie i poręczne. Szeroki wybór dostępnych wzorów sprawia, że łatwo znaleźć butelkę dopasowaną do swoich upodobań.
Dlaczego więc warto zainwestować w miedziane naczynia do picia wody? Dają one wiele korzyści zdrowotnych i duchowych – reguluje poziomy energii i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Przede wszystkim jednak warto zdecydować się na to rozwiązanie dla planety i przyszłych pokoleń, którym przyjdzie na niej żyć.