Jak czyścić miedziane naczynia?

Jak czyścić miedziane naczynia?

Miedziane naczynia charakteryzują się pięknym, różowozłotym kolorem. Z czasem jednak pokrywa je charakterystyczny nalot, który sprawia, że ciemnieją i tracą swój blask. Można tego uniknąć – czytaj dalej, aby poznać sposoby na czyszczenie miedzi i odzyskanie jej dawnego blasku.

Skąd biorą się zabrudzenia na miedzianych naczyniach?

Charakterystyczny zielonoszary nalot, który pojawia się na miedzianych ozdobach najczęściej nazywany jest śniedzią lub patyną. Powstaje on w wyniku kontaktu metalu z wilgocią. Patyna tworzy na powierzchni miedzi warstwę ochronną. Ma ona działanie konserwujące i zabezpiecza przed dalszą korozją. Pojawienie się śniedzi jest w niektórych wypadkach pożądane, np. na miedzianych posągach czy dachach. Pozwala ona zachować im swój pierwotny kształt na bardzo długi czas, a przy okazji nadaje im charakterystyczny, zielononiebieski kolor (jak w przypadku Statuy Wolności). 

Produkty miedziane codziennego użytku, jak np. butelki i kubki, również ulegają procesowi patynowania, zwłaszcza w miejscach mających częsty kontakt z wodą. Obecność nalotu nie wpływa na prozdrowotne właściwości miedzi, o których więcej można przeczytać w tym wpisie. Jednak zaśniedziałe i matowe naczynia tracą swoje walory estetyczne. Zaniedbywanie ich przez dłuższy czas może spowodować nierównomierne odbarwienia, których trudno się pozbyć.

Jak czyścić miedź?

Miedź stawia dosyć specyficzne wymagania pielęgnacyjne. Jednak jeśli się o nią odpowiednio dba, można się cieszyć jej właściwościami i pięknym wyglądem praktycznie na zawsze. Przede wszystkim należy znać listę czynników, które mogą uszkodzić ten metal. Są to:

  • silne detergenty,
  • wrzątek,
  • mycie w zmywarce,
  • szorstkie szczotki.

Czym czyścić miedziane naczynia?

Miedziane naczynia, ze względu na to, że są używane codziennie i prawie bezustannie mają kontakt z wodą, należy czyścić co najmniej raz na dwa, trzy dni. Można to robić także raz w tygodniu, jednak w takim wypadku nagromadzona patyna może okazać się znacznie trudniejsza do usunięcia. 

W celu przywrócenia miedzianym naczyniom ich dawnego blasku wystarczą dwa składniki: cytryna i sól. Wystarczy wymieszać je w równych proporcjach i poczekać, aż sól się rozpuści. Może wydarzyć się tak, że część ziaren osiądzie na dnie zamiast połączyć się z cytryną – nic nie szkodzi, wtedy należy korzystać z roztworu, który powstał. W tym celu trzeba nasączyć w nim miękką ściereczkę lub gąbkę, koniecznie bez szorstkiego włosia, które mogłoby zarysować powierzchnię metalu. Po przetarciu i opłukaniu naczynie powinno wyglądać jak nowe – w przeciwnym wypadku można powtórzyć cały proces. Kluczowym krokiem jest dokładne osuszenie naczynia. Zapobiega to powstawaniu nieestetycznych zacieków.

Niektóre poradniki zalecają stworzenie z tych składników gęstej pasty i pozostawieniu jej na naczyniu na kilka godzin. Takie rozwiązanie może okazać się konieczne w przypadku miedzi pokrytej grubą warstwą nalotu, jednak w przypadku regularnie czyszczonych produktów w zupełności powinien wystarczyć pierwszy sposób.  

Naczynia miedziane – gdzie kupić?

W naszym sklepie dostępne są miedziane butelki, kubki i dzbanki. Zaprojektowane zostały z myślą o tradycyjnym wykorzystaniu tego metalu, wywodzącym się ze starożytnych Indii. Według ajurwedy picie wody z miedzianych naczyń to sposób na zapewnienie sobie równowagi przepływów energetycznych w ciele. Ma to wspomagać system trawienny, pracę mózgu, pozytywnie wpływać na skórę i działać przeciwzapalnie. Butelki dostępne są w wielu wyjątkowych wzorach i kolorach oraz w zestawach, które są idealnym pomysłem na prezent.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.