Co to jest łapacz snów?

Co to jest łapacz snów?

Motyw łapacza snów stał się niezwykle popularny. Pojawia się już nie tylko w swojej pierwotnej formie, ale również coraz częściej spotykany jest na ludzkich ciałach jako tatuaż, a także jako modny print na elementach garderoby. Czym właściwe jest i co symbolizuje łapacz snów? 

Czym jest łapacz snów?

Łapacz snów to amulet plemion Indian z Ameryki Północnej, który przybierał postać siateczki przyozdobionej piórami. Sieć wpleciona była w okrąg, który wykonany był najczęściej z drewna charakteryzującego się wyjątkową sprężystością. Wewnątrz okręgu znajdowała się sieć o drobnych oczkach, która przyozdobiona była rozmaitymi elementami, które według wierzeń Indian posiadały magiczne właściwości. 

Łapacz snów – znaczenie

Połączenie czterech elementów sprawiało, że amulet był skuteczny. Każdy z nich posiadał swoją symbolikę:

  • obręcz – symbolizuje zamknięty krąg życia, a także cztery strony świata,
  • sieć – to rodzinna jedność i integralność, 
  • pióra – odpowiedzialne za kumulowanie i przekazywanie pozytywnych snów, symbolizują również oddech świeżego powietrza, 
  • koraliki, kamyki i inne elementy ozdobne – odpowiedzialne za spełnianie snów w prawdziwym życiu.  

Łapacze snów to amulety, które odpowiedzialne były za ochronę domowników przed sennymi koszmarami. Ich zadaniem była również ochrona przed wszelkimi negatywnymi wibracjami, które próbowały dostać się do wnętrza domostwa. Pomagały także w zapamiętywaniu dobrych snów. Indianie wierzyli, że sny są prorocze, a łapacze snów miały chronić ich przed niepowodzeniami. Koszmary musiały przejść przez gęstą sieć wplecioną w okrąg życia i oczyszczone trafić po piórach do śpiącego. Negatywne emocje osadzały się na sieci i ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. 

Łapacz snów – znaczenie kolorów

Obręcze łapaczy snów oplatane są kolorowymi wstążkami. Ich kolory również posiadają konkretne znaczenie, które najczęściej związane jest z naturą: 

  • czerwony – to kolor, który symbolizuje miłość oraz rodzinę; dla wielu jest również symbolem ciężkiej pracy,
  • niebieski – ściśle związany ze wszystkim, co niebiańskie,
  • biały – mądrość, samodoskonalenie się i wykorzystanie wiedzy we właściwy sposób,
  • żółty – związany ze słońcem, a także nowym początkiem; bardzo często jest również traktowany jako ukłon w stronę przodków i ich mądrości życiowej,
  • zielony – symbol natury, 
  • fioletowy – kolor ściśle związany z wnętrzem każdego człowieka, symbolizuje wewnętrzną jaźń i niesamowitość. 

Gdzie powiesić łapacz snów?

Łapacze snów wieszane były przez Indian w jednym z dwóch miejsc: bezpośrednio nad posłaniem bądź przy wejściu do domostwa. Osoby, które nie przypisują łapaczom snów żadnych właściwości, a traktują je jedynie jako atrakcyjną ozdobę mieszkania, przy wyborze miejsca kierują się przede wszystkim estetyką całości aranżacji. Osoby, które wierzą w działanie popularnych amuletów, mogą powrócić do korzeni i powiesić łapacz przy drzwiach wejściowych do domu bądź w pobliżu swojego łóżka. Ich działanie uzależnione jest bowiem od mocy odbiorcy – a więc wiary w skuteczność amuletu. Najważniejsza jest intencja, które bezpośrednio przekłada się na postrzeganie świata i rzeczywistości. Postrzeganie łapaczy snów jako atrakcyjnej ozdoby całkowicie niweluje ich moc sprawczą. 

Łapacz snów jako ozdoba

Cieszące się ogromna popularnością łapacze snów świetnie sprawdzają się jako ozdoba wnętrza. Przede wszystkim białe haftowane łapacze snów doskonale podkreślają przestrzenie utrzymane w stylu boho, w których znaleźć można dużo barwnych dodatków z podróży czy też zwiewnych tkanin i elementów. Łapacze zaskakująco dobrze czują się również we wnętrzach skandynawskich oraz minimalistycznych. Stanowią wówczas delikatny akcent ocieplający wnętrze. Mogą stać się również ozdobą ciała, a także modnym dodatkiem – np. w formie breloczka, kolczyków czy też torby.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.