Co to jest kwiat lotosu?

Co to jest kwiat lotosu?

Kwiat lotosu to symbol, który jednoznacznie kojarzony jest z religią hinduizmu i buddyzmu. Przypisuje mu się wyjątkowe znaczenie, dlatego coraz częściej spotkać go możemy zarówno na elementach garderoby, domowych dekoracjach czy też w formie tatuażu. Jak wygląda kwiat lotosu? Na czym polega jego wyjątkowość? 

Czym jest kwiat lotosu?

Lotos to roślina, która dziko rośnie w Azji, Europie oraz Ameryce. Jednak w wielu rejonach jest ona uprawiana jako roślina ozdobna. Najczęściej kojarzona z Dalekim Wschodem – Indiami czy Tajlandią. Lotos jest rośliną wodną, której piękne kwiaty i liście zdobią nie do końca czystą i ładną taflę wody. Rośliny te lubują się bowiem w miejscach brzydkich, zamulonych i zanieczyszczonych. Dlatego też często nazywane są roślinami wielu sprzeczności – pomimo swojego piękna występują w najbardziej ponurych zakamarkach – np. w kanałach. Zapuszczają swoje korzenie w głębokiej warstwie błota, by czarować swoim pięknem na powierzchni. Kwiat lotosu charakteryzuje się również pięknym zapachem, który wyczuwalny jest tylko wtedy, gdy kwiat pozostaje otwarty. 

Efekt lotosu 

Bardzo ciekawy jest również cykl dobowy kwiatu lotosu. Jego piękno podziwiać można jedynie w ciągu dnia, ponieważ całą noc skryty jest pod taflą wody. Po całonocnym przebywaniu w zanieczyszczonej i często błotnistej wodzie wynurzający się za dnia kwiat jest nieskazitelnie piękny i… czysty. Jest to zasługa specjalnych substancji, które odpowiadają za samooczyszczenie się kwiatu lotosu. 

Kwiat lotosu – znaczenie

Wyjątkowa transformacja kwiatu lotosu sprawiła, że przez wielu roślina ta uważana jest jako symbol odrodzenia. Pomimo niesprzyjających i niezwykle brudnych warunków jest w stanie przekształcić się w nieskazitelnie piękny i czysty kwiat. Jest symbolem naturalnego piękna, a także czystości. Dla wielu osób jest nadzieją na szczęśliwe zakończenie i pokonanie wszelkich trudności. W starożytnych wierzeniach kwiat lotosu był symbolem miłości. 

Kwiat lotosu – znaczenie w buddyzmie 

Kwiat lotosu ma swoje szczególne miejsce w wierzeniach buddyjskich. Symbolizuje przede wszystkim wierność i odrodzenie. Szczególnie związany z filozofią Tao, czyli filozofią Drogi. Dla wielu buddystów jest źródłem prawdziwej inspiracji i natchnienia. Kwiat lotosu jest również odzwierciedleniem dojrzewania duchowego, a także symbolem wolności – pomimo swojego mocnego zakorzenienia głęboko pod wodą jest w stanie pokonać przeciwności losu i objawić się światu w swojej pełnej okazałości nad jej poziomem. 

Kwiat lotosu bardzo często pojawia się na różnego rodzaju przedmiotach związanych z religią buddyzmu. O tym, jak ważny jest dla wyznawców tej religii świadczyć może fakt, że sam Budda przedstawiany jest najczęściej jako siedzący na lotosie. Taki obrazek spotkać można również na tekstyliach. 

Kwiat lotosu – znaczenie w hinduizmie 

Kwiat lotosu szczególnie upodobali sobie Hindusi, dla których roślina ta jest również symbolem nieśmiertelności, a także harmonii. Zwiastuje bogactwo, szczęście, a także długowieczność. Podobnie, jak w przypadku buddyzmu, tak samo w przypadku hinduizmu najważniejsi bogowie przedstawiani są w otoczeniu kwiatu lotosu. Dodatkowo czakra korony (centrum duchowej świadomości) kojarzona jest najczęściej z lotosem. 

Kwiat lotosu w jodze 

Kwiat lotosu to również jedna z najbardziej popularnych pozycji jogi. Podobna jest do siadu skrzyżnego „po turecku”, ale poziom trudności jest znacznie wyższy. Stopy bowiem powinny znaleźć się na udach. 

Uważa się, że pozycja ta sprzyja relaksacji i odprężeniu, a także pozwala na regenerację układu nerwowego. Uznawana za pozycję, w której najlepiej pracuje się nad swoim wnętrzem i rozwojem duchowym. Dodatkowo pozytywnie wpływa na ogólną postawę całego ciała.

Co oznacza kwiat lotosu w kulturze popularnej 

Kwiat lotosu zyskał również rzesze fanów na zachodzie. Często spotkać go można na ubraniach, biżuterii czy też w formie tatuażu. Nic dziwnego – kwiat lotosu budzi same pozytywne skojarzenia. Co symbolizuje kwiat lotosu obecny w kulturze popularnej? Przede wszystkim siłę i przezwyciężanie trudności życiowych. Jest również symbolem odwagi i swoistego odrodzenia.

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.