Spis treści
Masaże twarzy to jeden z trendów, które ogarnęły świat beauty. Wykorzystuje się do nich różne akcesoria, w tym kamienie gua sha. Dowiedz się, jakie efekty można w ten sposób osiągnąć i skąd wywodzi się tradycja gua sha.
Gua sha – co to znaczy?
Gua sha to wywodząca się z Chin technika masażu, którą można stosować na całym ciele. Polega na pocieraniu i skrobaniu skóry za pomocą kamieni naturalnych, np. jadeitu. Według tradycyjnej medycyny chińskiej taki zabieg ma mieć właściwości lecznicze, przede wszystkim usuwa ból i niedoskonałości skóry. W starożytności technika ta zakładała pocieranie skóry kamieniem do momentu wystąpienia wysypki lub zaczerwienienia. Obecnie jednak masaż gua sha ma nieco inne zastosowanie i nie powoduje tego typu objawów.
Masaż gua sha twarzy
W Europie masaż gua sha znany jest jako delikatny masaż twarzy. Zachowuje on pierwotne założenia starożytnej chińskiej techniki, ponieważ także polega na pocieraniu skóry naturalnym kamieniem. Jest jednak wykonywany ze znacznie mniejszym naciskiem, przez co nie powoduje nieprzyjemnych efektów. Masaż gua sha w tym wydaniu nie pełni funkcji leczniczej, tylko poprawia wygląd skóry.
Jak działa masaż gua sha?
Masaż gua sha wykonywany na twarzy polega na drenażu limfatycznym. Pobudza on krążenie krwi i limfy, dzięki czemu redukuje opuchliznę. Zabieg ten, poprzez zapewnienie lepszego ukrwienia i dotlenienia skóry, może poprawić jej jędrność, zmniejszać widoczność zmarszczek i przyspieszać gojenie się niedoskonałości. Cera po takim zabiegu jest przygotowana na głębokie nawilżenie i wchłanianie substancji odżywczych.
Kamień gua sha – co to?
W związku z popularnością tej techniki, na rynku pojawiło się wiele akcesoriów przeznaczonych do masażu twarzy. Jednym z nich są kamienie gua sha. Wykonane powinny być z jadeitu lub kwarcu – te z tworzyw sztucznych nie pełnią swojej funkcji równie dobrze i szybko się niszczą. Płytki gua sha są płaskie, a ich kształt umożliwia masaż różnych części twarzy. Mają tylko obłe krawędzie i są gładkie w dotyku, co ułatwia wykonywanie posuwistych ruchów na skórze.
Jak wykonać masaż gua sha?
Masaż gua sha można wykonywać zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i samodzielnie. Do wykonania zabiegu w domu potrzebny jest kamień gua sha i kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji. Masaż zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Można wykonywać go wieczorem lub rano – wtedy sprawdzi się u osób, których problemem jest poranna opuchlizna. Jak wykonać masaż gua sha krok po kroku?
Przygotowanie skóry.
Pierwszym krokiem każdego zabiegu kosmetycznego jest oczyszczenie skóry i przygotowanie jej do zabiegu. Należy więc wykonać demakijaż i umyć twarz żelem, pianką lub emulsją.
Olejek
Masaż wymaga użycia olejku, który zapewni kamieniowi delikatny poślizg. Warto wybierać substancje niekomedogenne, czyli takie, które nie powodują powstawania zaskórników i niedoskonałości, np. olej z konopi lub jojoba. Na tym etapie można też zastosować serum o bazie olejowej lub tłusty krem.
Masaż twarzy
Masaż gua sha wykonuje się za pomocą ruchów odśrodkowych. Sprzyjają one usunięciu nadmiaru limfy z twarzy, co redukuje opuchliznę. Kamień należy więc oprzeć na środku twarzy, w okolicach nosa, i z delikatnym naciskiem przeciągnąć go w kierunku zewnętrznym. Brzegiem kamienia w ten sposób pociera się kolejno czoło, policzki, brodę i żuchwę. Każdy ruch należy powtórzyć około 10 razy.
Szyja i dekolt
Masaż gua sha warto wykonywać również na szyi i dekolcie. W tym wypadku warto stosować znacznie bardziej delikatny nacisk niż na twarzy. Na szyi należy wykonywać ruchy w górę, aby przeciwdziałać procesowi powstawania zmarszczek. Następnie przejeżdża się kamieniem wzdłuż obojczyków w kierunku zewnętrznym, a później w dół.
Płytka gua sha – przeciwwskazania
Masaż gua sha można wykonywać codziennie, jednak nawet w przypadku stosowania go 2 razy w tygodniu można zauważyć widoczne efekty. Korzystać z niego mogą prawie wszyscy. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o skórze wrażliwej i z cerą naczynkową. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych objawów podczas lub po zabiegu należy przerwać jego wykonywanie. Kamienie gua sha nie są zalecane również w przypadkach, gdy na skórze występują rany, poparzenia i stany zapalne.
Masaż gua sha to prosta metoda wzbogacenia swojej rutyny pielęgnacyjnej i poprawienia wyglądu skóry.Jest także świetnym sposobem na relaks i zrobienie domowego spa. Warto wypróbować ten zabieg, aby cieszyć się promienną i zdrową cerą.