Spis treści
Rozkładanie maty do jogi na ziemi wiąże się z dużym ryzykiem zabrudzenia, zwłaszcza jeśli ćwiczenia odbywają się na świeżym powietrzu. Po pewnym czasie używanie sprzętu może nie być przyjemne ze względu na plamy. Co zrobić, aby mata wyglądała jak nowa? Jakich detergentów użyć do pielęgnacji? Dowiedz się, jakie produkty pozwolą pozbyć się wszystkich zabrudzeń, a jednocześnie nie uszkodzą materiału.
Dlaczego pielęgnacja maty do jogi jest tak ważna?
Wiele osób, które regularnie korzystają z mat, nie podchodzą do sprawy czyszczenia zbyt poważnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że podczas ćwiczeń na materiale opiera się spocone dłonie, włosy i bose stopy. W ten sposób bardzo łatwo roznosi się drobinki brudu i kurzu. Podłoga, na której rozkłada się matę do jogi, również nie jest idealnie czysta. Najwięcej bakterii i zabrudzeń zbiera się jednak podczas ćwiczeń na dworze.
Czyszczenie maty jest więc ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Na materiale mogą rozwijać się niebezpieczne drobnoustroje. Dlatego nie powinno zapominać się o regularnej pielęgnacji sprzętu do ćwiczeń. Warto jednak mieć na uwadze, że sposób mycia trzeba dostosować do materiału, z jakiego wykonano matę do jogi. W przeciwnym wypadku można niechcący zniszczyć nawet świeżo zakupiony produkt.
Czyszczenie materiału wilgotną szmatką
Na samym początku można spróbować zatrzeć zabrudzenia przy pomocy zwykłej, nawilżonej szmatki. Jest to prosty sposób, który można stosować niezależnie od materiału, z jakiego wykonano matę do jogi. Trzeba tylko uważać, aby nie trzeć zbyt mocno nadruków. Takie czyszczenie warto powtarzać codziennie po skończonej sesji. Dzięki temu sprzęt będzie utrzymany w dobrym stanie.
Jeśli zabrudzenia są nieco większe, sama woda może nie wystarczyć. Wtedy warto postawić na łagodne mydło lub inny płyn i zwilżyć ściereczkę. Trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość wody na macie może odbarwić materiał. Nie można też stosować środków chemicznych, zawierających substancje rozpuszczające. W przypadku mat kauczukowych istnieje jeszcze więcej ograniczeń, ponieważ nie można jej czyścić przy użyciu żadnych detergentów.
Czyszczenie maty wodą i octem
Niezwykle łatwą, skuteczną i tanią metodą mycia maty do jogi jest użycie wody z odrobiną octu. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach, do mikstury można dodać trochę olejku eterycznego np. eukaliptusowego, rozmarynowego, lawendowego lub miętowego. Wykazują one działanie bakteriobójcze i zostawiają na materiale przyjemny zapach. Za pomocą wilgotnej ściereczki i przygotowanego roztworu można czyścić:
- maty z PVC,
- maty z naturalnego kauczuku,
- maty z mikrofibry,
- maty z TPE.
Warto zaznaczyć, że metoda pielęgnacji z użyciem octu i wody jest jedną z najbardziej ekologicznych. Podczas mycia trzeba jednak uważać na nadruki i wzory, aby nie zetrzeć ich z materiału.
Pielęgnacja z użyciem specjalnych środków chemicznych
Na rynku dostępne są też gotowe produkty tworzone specjalnie z myślą o czyszczeniu sprzętu do ćwiczeń. Jeśli nie uważasz, że zwykłe mydło lub płyn poradzą sobie z zabrudzeniami, to możesz sięgnąć właśnie po markowe preparaty. Przygotowywane są one zazwyczaj z łagodnych składników, a w dodatku działają antybakteryjnie i konserwująco.
Warto zdecydować się na detergenty w wygodnym opakowaniu. Dzięki temu można je zabierać ze sobą i przecierać matę do jogi po każdej sesji. Przed zakupem trzeba też upewnić się, jaki płyn będzie odpowiedni. Nie każda mata może być czyszczona za pomocą środków chemicznych. Wskazówki dotyczące pielęgnacji można zazwyczaj znaleźć na opakowaniu lub metce produktu. Wystarczy się do nich stosować, a mata będzie wyglądała jak nowa przez długi czas.
Pranie maty do jogi w pralce
Najszybsza i wymagająca najmniej wysiłku metoda czyszczenia. Przed wrzuceniem maty do pralki trzeba jednak upewnić się, że nie zniszczy to materiału. Zawsze warto kierować się wytycznymi producenta. Możliwość mycia w automatycznej pralce będzie wyraźnie zaznaczona w opisie sprzętu. Zaleca się, aby nastawiony program był delikatny. Pranie w 30 stopniach z niewielką ilością detergentów i bez wirowania sprawi, że ryzyko uszkodzenia będzie bardzo małe. Ważne jest, aby po wyjęciu z pralki rozłożyć matę na płasko i pozostawić do całkowitego wysuszenia.
Jeśli na materiale znajdują się ozdobne wzory lub nadruki, to lepiej zrezygnować z prania w pralce. Można jednak czyścić matę do jogi ręcznie, podobnie jak w przypadku ubrań. Oczywiście trzeba wcześniej upewnić się, że namaczanie nie spowoduje nieodwracalnych uszkodzeń.
Sposób pielęgnacji maty do jogi – jakie ma znaczenie?
Niewłaściwe praktyki dotyczące pielęgnacji sprzętu do ćwiczeń mogą zniszczyć matę do jogi. Producenci zazwyczaj wyraźnie zaznaczają, jakich środków nie można używać do czyszczenia danego materiału. Informacje powinny być więc łatwo dostępne. Mycie maty niezgodnie z zaleceniami oprócz uszkodzeń może spowodować, że producent lub sklep nie uzna reklamacji. Dlatego dobranie odpowiedniej metody czyszczenia ma ogromne znaczenie.